Polskie Radio na swoim portalu internetowym „E-Lekcje historii” przygotowało zestawienie materiałów dla nauczycieli i uczniów do zdalnej nauki historii.
JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PODCZAS LEKCJI ONLINE
Lekcje online to dla wielu uczniów (i nauczycieli!) nowe wyzwanie, dlatego należy wypracować zupełnie inne strategie postępowania. Podczas takich zajęć wpuszczacie do swojego domu, do przestrzeni osobistej, nie tylko nauczyciela ale i też koleżanki i kolegów z klasy. Taka sytuacja jest ściśle sformalizowana i należy przestrzegać kilku reguł.
- ZADBAJ O SWÓJ WYGLĄD. Zmobilizuje Was to do większego wysiłku podczas lekcji i pomoże zrobić dobre wrażenie. Ubierz się schludnie i stosownie do sytuacji. Dres i piżama to nie jest najlepszy strój w internetowej szkole.
- ZADBAJ O SWOJE OTOCZENIE. Uporządkuj swój pokój lub przynajmniej ten jego fragment, który będzie widoczny w kamerce. Najbardziej neutralną scenerią w internetowej szkole będzie biurko lub stół. Branie udziału w lekcji w łóżku jest co najmniej niegrzeczne, ale przede wszystkim niewygodne.
- POMYŚL O KWESTIACH TECHNICZNYCH. Sprawdź, jak działa Twoja kamera, słuchawki i mikrofon. Uprzedź domowników, że będziesz mieć zajęcia online, tak aby nikt Ci nie przeszkadzał. Upewnij się, że zawartość pulpitu Twojego komputera nadaje się do pokazania innym (udostępnianie pulpitu).
- PRZESTRZEGAJ ZASAD SAVOIR-VIVRU obowiązującego w poczcie elektronicznej. Czatów z nauczycielem nie rozpoczynaj od zwrotu „Witam”, jest on zarezerwowany dla języka potocznego i sugeruje równoważność osób. Pisząc, stosuj polskie znaki i interpunkcję, podpisuj swoje maile.
- KWESTIE KARDYNALNE. W trakcie lekcji zdalnych nie jedz, nie pij, nie pal papierosów, nie przeklinaj. Wszystkie te zachowania są jednoznacznie definiowane przez Statut szkoły.
Pamiętaj! Część zajęć jest nagrywana przez nauczycieli, co daje możliwość weryfikacji zachowania uczestników zajęć. Może warto poświęcić trochę zachodu opisanym kwestiom, żeby nie zaliczyć towarzyskiej wpadki, bo niesmak może pozostać jeszcze na długo po powrocie do realnej szkoły.