Rok szkolny 2021/2022

W celu obserwacji bieżących wydarzeń w Internacie zapraszamy na naszego Facebook'a.

16.10.2020r. – Dzień Papieski
Każdego roku w internacie jest akcentowany Dzień Papieski, który przypada w druga niedzielę października. Związany jest on z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża w dniu 16.10.1978 roku. Tego dnia rozpoczął się najdłuższy i najbardziej niezwykły pontyfikat papież Polaka- Jana Pawła II. Na prośbę papieża została utworzona Fundacja ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności. Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy na program stypendialny dla młodych, zdolnych ludzi z niezamożnych rodzin. Dniu Papieskiemu towarzyszą różne wydarzenia artystyczne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Idea jest piękna, szlachetna i niezwykle trafiona, ponieważ papież Jan Paweł II mówił: ,,Nie stawiajcie mi pomników, zróbcie cos pożytecznego dla ludzi”. Zawsze myślał o człowieku, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym wsparcia i pomocy. Wspomnienie Dnia Papieskiego przygotowała mgr Anna Koryl wraz z RMI.


14.10.2020r – wieczór filmowy
W dniu dzisiejszym. mgr Anna Koryl zaproponowała młodzieży film pt.: ,,Mustang”. Akcja filmu ma miejsce w Turcji, gdzie tradycja i zwyczaje związane z wychowaniem dzieci-zwłaszcza córek-są bardzo restrykcyjne. Bohaterkami filmu są siostry, które po śmierci rodziców wychowuje wujek z babcią. Pięć młodych kobiet chce żyć ,,normalnie”, bawić się z rówieśnikami, kochać i cieszyć życiem. Jednak o ich szczęściu i stylu życia decydują dorośli, którzy ograniczają je w bardzo szkodliwy i nie do zaakceptowania prze nie sposób. Historia każdej z dziewcząt jest inna, nie każda kończy się dobrze. Film ukazuje dramat młodych kobiet w kraju, gdzie zamiast człowieka i jego praw, liczy się siła tradycji i ortodoksyjnych zasad.


14.10.2020r. – Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Dnia Edukacji, RMI wraz z opiekunem mgr Barbarą Kokot wykonało symboliczny i bardzo miły gest w kierunku kadry pedagogicznej, ofiarowując wraz z życzeniami kwiaty…Były to bardzo oryginalne kwiaty, ponieważ każdy z nich miał także przeznaczenie praktyczne w każdej kuchni. Pięknie przygotowane i uroczyście wręczone przez samorząd, były bardzo miłym gestem, na który każdego roku w Dniu Nauczyciela, nauczyciele mogą liczyć.
Dodatkowo w gablocie RMI zamieściła gazetkę z okazji Dnia Edukacji, która zawierała wiele pięknych cytatów o roli i udziale nauczycieli i wychowawców w życiu młodych ludzi, oraz historię tego wyjątkowego święta.


12.10.2020r. – zajęcia psychoedukacyjne „Jak pokonać stres?”
W dniu dzisiejszym mgr Anna Koryl przeprowadziła zajęcia profilaktyczne o ,,nieodłącznym towarzyszu” każdego człowieka czyli stresie. Zajęcia dostarczyły uczestnikom podstawowych informacji nt. ,,złego” stresu, jego skutków oraz sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami, podczas których możemy przejąć nad stresem kontrolę. Uczniowie uświadomili sobie, że nie da się całkowicie wyeliminować stresu z ludzkiego życia ale mając odpowiednią wiedzę na jego temat, człowiek jest w stanie lepiej sobie z nim poradzić, ograniczając jego negatywne oddziaływanie. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali propozycje ćwiczeń relaksacyjnych i zachętę prowadzącej zajęcia, aby jak najczęściej z nich korzystać. Zajęcia były z pewnością na bardzo aktualny temat, a przekazana wiedza niewątpliwie się przyda.


12.10.2020r. – wybory do Rady Mieszkańców Internatu
W dniu dzisiejszym, jak każdego roku, odbyły się wybory na przewodniczącego internatu. Spośród trzech kandydatek: Julii, Emilii i Claudii, największą ilość głosów otrzymała Julai Femiak i to ona została przewodniczącą internackiej społeczności. Pozostałe kandydatki, mające również duże poparcie mieszkańców, zostały jaj zastępczyniami. Wybory zorganizowały i przeprowadziły opiekunowie RMI mgr Barbara Kokot i mgr Anna Koryl.


07.10.2020r. – wieczór filmowy
W dniu dzisiejszym, jak co tydzień, odbyła się projekcja filmu pt. ,,Igrzyska śmierci”. Akcja filmu ma miejsce w niezbyt odległej przyszłości, gdzie rozwarstwienie społeczeństwa generuje podział na ,,bogatych i wykorzystujących” oraz na ,,biednych i wykorzystywanych”. Ci, którzy są u władzy, w ramach zaspokajania swoich żądz, organizują igrzyska, podczas których ,,wybrańcy” z biedniejszej warstwy społecznej, dosłownie walczą o życie, stosując bardzo niehumanitarne zasady gry. W filmie ma miejsce wątek przyjaźni, miłości, współpracy, szlachetności, poświęcenia, co napełnia optymizmem, że nie każdym człowiekiem sterują instynkty. Dobro zwycięża. Pozornie beznadziejna sytuacja, w jakiej znajdują się główni bohaterowie, stwarza okazję, by zobaczyć w nich dobro, które w jakiś sposób zmienia tamten świat i wlewa w serca przepełnione strachem- radość i nadzieję. Projekcję filmu umożliwiła mgr Anna Koryl.


07.10.2020r. – wycieczka po Rzeszowie
W dniu 7.10.2020r.uczniowie mieli możliwość zwiedzania rzeszowskich pomników wielkich wojennych bohaterów. Dzięki uprzejmości pracownika IPN-u dowiedzieli się wielu ciekawych wątków z życia Leopolda Lisa-Kuli, Władysława Sikorskiego oraz Żołnierzy Wyklętych związanych z Łukaszem Cieplińskim i stworzonym przez niego WiN. Ta lekcja historii z pewnością będzie zapamiętana, nie codziennie bowiem ma się okazję być tak blisko historii. Spacer po rzeszowskich ulicach zorganizowała mgr Anna Koryl.


06.10.2020r. – akcja charytatywna „Żonkile nadziei”
W dniu 6.10.20r. wychowankowie internatu, będący jednocześnie uczniami naszej szkoły, wzięli ponownie udział w akcji organizowanej przez Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Akcja rozpoczęta została wiosną i wiązała się z robieniem żonkili z bibuły na potrzeby przeprowadzenia aukcji na rzecz podopiecznych Hospicjum. W edycji jesiennej żonkile miały być sadzone w Parku Papieskim, ale ze względu na pandemię ustalono, że posadzone zostaną przed budynkiem szkół, do których chodzą dzieci biorące udział w akcji.
Koordynatorem akcji w internacie była mgr Anna Koryl, a wytrwałymi pomocnikami byli Julia, Madzia, Zuzia, Patrycja i Patryk. Mamy nadzieję, że ta piękna akcja będzie miała swój ciąg dalszy.


01- 30.10.2020r. – promocja zdrowia
W związku z akcją profilaktyczną organizowaną przez Zespół Szkół Gospodarczych, dotyczącą Światowego Dnia Wegetarianizmu, Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi oraz Światowego Dnia Walki z Otyłością, w miesiącu październiku zostały podjęte przez wychowawców internatu różne inicjatywy na wymienione tematy.
Wychowawcy wykonali piękne gazetki i prezentacje ścienne, które w ciekawy i oryginalny sposób przedstawiły istotę zagadnień. Mgr Katarzyna Kowalska zaproponowała szereg przepisów kulinarnych dla wegetarian, mgr Barbara Paszkowska wykonała prezentację o raku piersi, mgr Jowita Burz zaś prezentację o wegetarianizmie.
Niektóre z nich uczniowie otrzymali od pozostałych wychowawców w wersji elektronicznej. Poruszone kwestie są niewątpliwie bardzo aktualne i przekaz rzetelnej wiedzy na tak ważne tematy jest sprawą bardzo istotną.


30.09.2020r. – wieczór filmowy
W dniu dzisiejszym miała miejsce projekcja filmu ,,Tylko mnie kochaj” z plejadą polskich gwiazd w rolach głównych. Film był opowieścią o poszukiwaniu miłości, o różnych obawach i dylematach z tym związanych. Historia miłości kończy się szczęśliwie i nasi bohaterowie odnajdują początkowo zagubioną, chwilowo utraconą i bardzo upragnioną miłość.


30.09.2020r. – Dzień Chłopaka
Z okazji Dnia Chłopca, który przypada dnia 30.09. samorząd internatu wraz z opiekunami mgr Barbarą Kokot, mgr Anną Koryl oraz mgr Barbarą Paszkowską symbolicznie zaakcentował to ważne dla Panów święto. W holu internatu, na tablicy pojawił się plakat, na którym dziewczęta mogły pisać chłopcom życzenia. Pojawiły się zatem wiersze i rymowanki oraz klasyczne życzenia, które chłopcy czytali z przyjemnością i sympatią.


29.09.2020r. – zajęcia psychoedukacyjne „Czy jestem asertywny?”
W dniu 29.109.2020r. mgr Anna Koryl przeprowadziła zajęcia dotyczące asertywności: czym jest, które zachowania są asertywne oraz jak wdrożyć zachowania asertywne w swoje życie, jeśli się ich nie posiada. Zajęcia miały formę pogadanki, mini-wykładu oraz praktycznych ćwiczeń, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali kartki z tzw. Prawami Asertywnymi oraz 10 sposobami odmawiania, które były sugestiami, jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy powinniśmy postąpić asertywnie. Wiadomości uzyskane na zajęciach z pewnością będą bardzo pomocne w codziennym życiu.


23.09.2020r. – wieczór filmowy
Kontynuując filmowe wieczory w internacie mgr Anna Koryl wyświetliła film pt. „Czekając na motyle”. Film opowiadał historię pewnej rodziny i skomplikowanych relacji wśród jej członków po przeżytej tragedii. Dodatkowo nieumiejętność rozmowy oraz przebaczenia dewastowała nadal i tak już nadszarpnięte uczucia i relacje.
Film ukazał także siłę rodzinnych więzi oraz moc płynącą z przebaczenia. Tytułowe motyle zaś to ludzkie losy, z których czasem jak w historii życia motyla- z gąsienicy czy poczwarki wykluwa się piękny motyl.

 

22.09.2020r. – zajęcia psychoedukacyjne „Czy jestem twórczy?”
W dniu dzisiejszym w świetlicy internatu odbyły się zajęcia psychoedukacyjne przygotowane i przeprowadzone przez mgr Annę Koryl.
Zajęcia miały formę zabawy z elementami plastyczno-technicznymi i miały na celu odkrycie twórczego potencjału, który podobno drzemie w każdym z nas. Młodzież chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach, które wydobyły z niej to, co zakładała prowadząca: kreatywność, pomysłowość, wyobraźnię i dodatkowo poczucie humoru.


01.09.2020r. – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

© Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie ⋅ 1919 - 2024

Prywatność
Użytkownik może w każdym czasie samodzielnie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies, np. wyłączając możliwość ich przechowywania na urządzeniu użytkownika lub określając warunki ich przechowywania i uzyskiwania dostępu przez pliki cookies do urządzenia użytkownika. Zmiany ustawień, użytkownik może dokonać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Użytkownik może w każdej chwili usunąć pliki cookies korzystając z dostępnych funkcji w przeglądarce internetowej, której używa. Ograniczenie stosowania plików cookies, może wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronie internetowej.