Menu

Aktualności

Aktualności Internatu redagują Panie: Agnieszka Trzeciak - Mazur i Barbara Kokot


2018

„Sąsiedzka integracja”
W dniu 28 maja 2018r. grupa wychowanków pod opieką Pani kierownik Marty Augustyn – Biedy, uczestniczyła w Europejskim Dniu Sąsiada, organizowanym przez Internat Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie. W programie spotkania znalazło się miedzy innymi: „coś dla ciała”, czyli smaczne ciasto i herbata, „coś dla ducha”, czyli śpiew, muzyka i taniec w wykonaniu wychowanków. Wszyscy uczniowie uczestniczyli także w zabawach integracyjnych, dzięki czemu nawiązali kontakty i wspaniale się bawili.

XIV Narodowy Dzień Życia „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”
Koncert pod hasłem „Młodzi- Młodym” odbył się 05.04.2018r w Wojewódzkim Domu Kultury i rozpoczął obchody XIV Narodowego Dnia Życia w Rzeszowie. Nasza szkoła wraz z Internatem włączyła się, jak co roku do obchodów, prezentując talenty uczniów. W Koncercie zaprezentowała się uczennica klasy III BT Alicja Wróbel, która zaśpiewała dwa utwory: „ Najtrudniejszy pierwszy krok” oraz „ Jesteś”. Koncert jest okazją do refleksji nad wielkością daru życia oraz odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia w szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innym. Odpowiedzialni: Marta Augustyn-Bieda, Katarzyna Kowalska.

Wyjście nad fontannę Multimedialną
24 maja uczniowie klas pierwszych mieszkający w Internacie uczestniczyli w wieczornym pokazie fontanny Multimedialnej przy al. Lubomirskich w Rzeszowie. Wyjście i wieczorny spacer ulicami miasta zorganizowała Pani Beata Mazur. Fontanna jest dużą atrakcją Rzeszowa.

Pożegnanie maturzystów
W dniu 19 kwietnia 2018 pożegnaliśmy maturzystów. Z tej okazji młodsi wychowankowie przygotowali pod okiem Pań: Beaty Mazur i Agnieszki Trzeciak –Mazur program słowno-muzyczny. Koledzy i koleżanki na zakończenie życzyli maturzystom szczęścia i powodzenia w dalszej drodze życiowej. W programie przedstawiono także „przepis na ucznia”, który wszystkich niesamowicie rozbawił. Po zakończonej części artystycznej maturzyści na pożegnanie poczęstowali wszystkich tortem i wspólnie wspominano najciekawsze momenty jakie spędzili w internacie.

Akcja ”Wymień się książką”
Panie: Barbara Kokot i Katarzyna Kowalska zorganizowały już po raz kolejny, akcję: „Wymień się książką”, która miała na celu zachęcenie młodzieży do czytania książek. Każdy wychowanek, który chciał wziąć udział w wymianie miał za zadanie przynieść do internatu książkę, którą już przeczytał, aby podzielić się jej treścią z koleżankami i kolegami. Bardzo wielu wychowanków zaangażowało się w akcję i przyniosło książki, które szybko zostały wypożyczone. W ten sposób bardzo wiele książek trafiło do wychowanków i rozpowszechniło czytelnictwo w internacie.

Internacki ”Mistrz ortografii”
Jak co roku w internacie wychowankowie zmierzyli się z zasadami polskiej pisowni i napisali dyktando, przygotowane przez panią Jowitę Burz. „Mistrzem ortografii” została Karolina Wielgos, zajmując I miejsce, natomiast Faustyna Konefał zajęła II miejsce a Izabela Szarek III miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałej wiedzy na temat zasad polskiej pisowni.

Wolontariat – konsultacje z matematyki
Pani Jowita Burz w ramach Sekcji Kulturalnej, zorganizowała dla wychowanków internatu bezpłatne konsultacje z matematyki, które prowadzą studenci. Nasi wychowankowie z wielkim zaangażowanie uczestniczą w konsultacjach, dzięki czemu na bieżąco przygotowują się do lekcji, zdobywają leprze stopnie z przedmiotów, w szczególności – matematyki.

Wielkanocne warsztaty plastyczne
W dniu 21 marca w internacie odbyły się warsztaty artystyczne. Wychowawczynie panie: Katarzyna Kowalska i Barbara Kokot pokazywały młodzieży robienie pisanek techniką decupage, która polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowana powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Warsztaty okazały się wspaniałym intergacyjnym spotkaniem podczas, którego dziewczęta wykonały piękne pisanki, które mogły podarować najbliższej osobie z okazji Świąt Wielkanocnych.

”Masło, szynka, koniczynka.... każdy o tym wie, żeby z rana najeść się” – wykład na temat zdrowego odżywiania.
W dniu 22 lutego 2018 roku o godz. 20-tej w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z nauczycielem zawodu Panią Sabiną Walat na tematy związane z prawidłowym żywieniem młodego człowieka, podkreślając ogromną rolę śniadania. W trakcie wykładu Pani Sabina Walat odniosła się do wcześniej przygotowanych przez młodzież pytań na temat: Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? Jakie produkty żywieniowe negatywnie wpływają na skórę? Pani Walat podała także 10 najważniejszych produktów jakie powinniśmy stosować w codziennej diecie. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi poradami na temat problemów żywieniowych, z którymi zmaga się młodzież. Panią Sabinę do internatu zaprosiła Pani Urszula Malinowska.


2017

Dekoracje świąteczne w bibliotece
W dniu 13 grudnia 2017 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyły się zajęcia plastyczne podczas, których wykonywano ozdoby świąteczne ze starych książek. W warsztatach uczestniczyła Gabriela Serafin wraz z panią Barbarą Kokot.

Wieczór wigilijny
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wychowawcy wspólnie z młodzieżą przygotowali wieczór wigilijny, który odbył się 19 grudnia 2017 r. Dekoracje świąteczne: choinkę i bombki metodą wstążkową wykonała wraz z młodzieżą Pani Katarzyna Kowalska. Gwiazdy betlejemskie z krepiny przygotowała razem z wychowankami Pani Barbara Kokot. Pani Beata Mazur i utalentowana młodzież wykonała artystyczne choinki, którymi udekorowano stoły podczas wieczoru wigilijnego. Uroczystość rozpoczęto kolędą i programem słowno- muzycznym: „Boże Narodzenie wierszem pisane” przygotowanym przez Panie: Beatę Mazur oraz Agnieszkę Trzeciak - Mazur. Na zakończenie wystąpił chór poprowadzony przez Panią Annę Koryl, który wykonał najpiękniejsze polskie kolędy.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 12.12.17r w ramach współpracy z IPN wychowawca mgr Urszula Malinowska oraz Kierownik Internatu Marta Augustyn-Bieda, zorganizowały bezpłatne wyjście dla 50-ciu wychowanków do kina „Zorza” na film w reżyserii Jarosława Marszewskiego pt: „Bikini Blue”. Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i zatajona przed żoną, przeszłość. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz odkryć prawdę o sobie samym. To kolejny film, który odsłania przed widzem trudne dylematy natury ludzkiej. Film bardzo podobał się młodzieży.

Rzeszowskie spotkania z podróżami
W dniu 13.12.17 r. Pani Jowita Burz zorganizowała wyjście na „Spotkanie z podróżami”, które miało miejsce w WDK w Rzeszowie. Młodzież wysłuchała relacji z wyprawy Macieja Stromczyńskiego i Grzegorza Ozimińskiego, dwójki wędrowców, którzy za cel wybierają sobie piesze szlaki długodystansowe. W 2016 przemierzyli liczący prawie 4300 kilometrów Pacific Crest Trail. Za wyczyn ten zostali nominowani do nagrody „Traveler” National Geographic.

Świąteczna wystawa
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Pani Anna Koryl przygotowała w Internacie wystawę przeróżnych świątecznych kartek. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością, gdyż zaprezentowane karki były naprawdę ciekawe, oryginalne i pomysłowe.

Mikołajki
W dniu 6 grudnia w godzinach wieczornych Internat odwiedził Mikołaj wraz z Elfem i Śnieżynkami. Rozdawał cukierki ale też i rózgi, Wszyscy mieszkańcy internatu świetnie się bawili. Dziękujemy Gabrielowi Data i Arturowi Fil za wspaniałe wcielenie się w role świątecznych postaci Mikołaja i Elfa oraz dziewczynkom. Mikołajki przygotowały Panie: A. Trzeciak-Mazur i Anna Koryl.

Szkolenie na temat „Cyberprzemoc w sieci”
W dniu 5 grudnia o godz. 16.00 w świetlicy Internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez przedstawiciela Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie z Wydziału do Spraw Walki z Cyberprzestępczością, które zorganizowała Pani Beata Mazur. Mieszkańcy Internatu licznie przybyli na spotkanie i z zainteresowanie słuchali wykładu oaz zadawali wiele pytań.

Zabawa Andrzejkowa
W dniu 30.11.17 w Internacie Panie: Barbara Kokot i Jowita Burz zorganizowały wspaniałą zabawę, na której nie zabrakło różnych wróżb. Miedzy innymi uczestnicy mogli dowiedzieć się jak będzie wyglądała ich przyszłość zawodowa oraz kim będzie ich przyszła żona oraz mąż. Po czym wszyscy bawili się przy gorących rytmach muzyki do 21.30

Wyjście do kina
W dniu 22.11.17 Pani Jowita Burz zorganizowała wyjście do kina „Helios” na film pt: „Najlepszy”. Głównym bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, swoją godną naśladowania postawą. To fascynująca, niezwykła historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Film jest pełnym nasuwających się wniosków na temat natury ludzkiej i walki człowieka ze swoimi nałogami oraz słabościami. Uczniom film bardzo się podobał.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 14.11.17r w ramach współpracy z IPN wychowawcy mgr Urszula Malinowska i mgr Beata Mazur zorganizowały bezpłatne wyjście dla wychowanków do kina „Zorza” na film pt: „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Projekcja filmu poprzedzona była krótkim komentarzem historyka IPN. Film z całą pewnością nie jest łatwy w odbiorze, ukazując rzeź Polaków dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów z oddziałów UPA. Niewątpliwie zmusza do refleksji nad historią oraz współczesnymi relacjami ukraińsko-polskimi.

Święto Niepodległości
W dniu 13.11.2017r utalentowana młodzież z Internatu, pod opieką pani Barbary Kokot przygotowała Wieczór Pieśni Patriotycznej, poświęcony pamięci o święcie odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zniewolenia prze trzy państwa zaborcze. Koncert wzbudził zainteresowanie wychowanków, co świadczy o ogromnej dojrzałości i świadomości patriotycznej naszych podopiecznych. Ponadto w Internacie pani Barbara Kokot przygotowała gazetki oraz wystawy przypominające postać wielkiego naszego wodza Józefa Piłsudskiego oraz informacje o Święcie Niepodległości.

”Godnie żyć, godnie umierać” – Święto Zmarłych
01.11.17 , tak ważnym dniu, podczas, którego czcimy pamięć o zmarłych, młodzież obejrzała film pt.: „Przełęcz ocalonych”, przygotowany przez panią Annę Koryl. Film ukazywał historię Desmonda T. Dossa, sanitariusza, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, udowodnił jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostał z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Niewątpliwie film zmuszał do zadumy nad sensem życia i umierania. Wskazywał niejako, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Wyjście do teatru
W dniu 26.10.17 młodzież wraz z panią Barbarą Kokot wybrała się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na interaktywny spektakl pt: „Szalone nożyczki”. Akcja sztuki teatralnej rozpoczyna się w chwili zabójstwa sławnej pianistki, od której mistrz nożyczek i grzebienia wynajmuje salon. Podejrzanymi stają się wszyscy, którzy w tym czasie w nim się znajdują. Przedstawienie do końca trzyma w napięciu, gdyż na zakończenie spektaklu to również widzowie mają wpływ. Uczniowie byli zadowoleni z udziału w przedstawieniu, gdyż świetnie się bawili.

Otrzęsiny
W dniu 24.10.17 r. w Internacie RMI wraz z opiekunem Panią Beatą Mazur, wspólnie zorganizowali uroczyste Otrzęsiny dla wszystkich wychowanków z klas pierwszych. Uczniowie zostali odznaczeni żółtymi, wesołymi „emotkami” i mieli wykonać cztery zadania, specjalnie przygotowane przez starszych kolegów. Między innymi musieli napisać imię i nazwisko wychowawcy grupy bez użycia rąk oraz wykonać taniec brzucha w rytmie „lambady”. Chłopcy natomiast stanęli przed bardzo trudnym wyzwaniem, mianowicie z papieru toaletowego i taśmy klejącej mieli za zadanie wykonać najciekawszy strój dla dziewcząt oraz ciekawy makijaż. Po zabawach konkursowych pierwszoklasiści złożyli ślubowanie a później rozpoczęła się dyskoteka i trwała do 22.00 podczas, której wszyscy wspaniale się bawili.

Czwartkowe wieczory filmowe
Organizowane przez Panią Katarzynę Kowalską spotkania z filmem w każdy czwartek. Do tej pory młodzież obejrzała takie filmy jak:
w dniu 28.09.2017 – „Vaiana. Skarb oceanu”
w dniu 14.09.2017 – „Lion. Droga do domu”.
w dniu 12.10.2017 – „Nietykalni”
w dniu 19.10.2017 – „Jutro będziemy szczęśliwi” – zabawna i wzruszająca opowieść o miłości, która wszystko stawia na głowie i o szczęściu jaki los obdarzyć nas może w każdej chwili.
w dniu 09.11.2017 – „Ukryte piękno” – skłaniający do refleksji dramat o sławie i chwilach piękna. Opowieść o śmierci, mijającym czasie i miłości jako o nieodłącznych elementach ludzkiej egzystencji.

Dzień Papieski
W dniu 18.10.17 r. w Internacie odbyło się spotkanie młodzieży z opiekunem koła „Odrodzenie” panią Anną Koryl, którego głównym tematem była postać św. Jana Pawła II. Wychowankowie obejrzeli film o życiu Ojca św. pt: „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Na zakończenie spotkania wychowawca wszystkim obecnym rozdał „ważne myśli Jana Pawła II”, zebrane z całego pontyfikatu oraz obrazki z wizerunkiem Papieża -Polaka. Ponadto pani Anna Koryl przygotowała gazetkę na temat Dnia Papieskiego dla całej społeczności internackiej.

Wyjście na film pt: „Dwie korony”
W dniu 17.10.17 młodzież, pod opieką pani Anny Koryl wybrali się do kina, aby obejrzeć film: „Dwie korony”, który przedstawia nieznane oraz głęboko analizuje te bardziej popularne wśród ludzi fakty z życia Maksymiliana Kolbego. Franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, a kilkadziesiąt lat po śmierci, w 1971 roku, został beatyfikowany. Film bardzo wszystkim się podobał, przede wszystkim zmuszał do refleksji nad człowiekiem i moralnością oraz postawą godną pochwały.

Wystawa w Galerii Miasta Rzeszowa
W dniu 16.10.2017r. pod opieką pani Jowity Burz młodzież wybrała się do Galerii Miasta Rzeszowa, aby podziwiać wystawę przygotowaną przez Annę Klinkosz oraz Andrzeja Zembika – fotografów, pod hasłem; „Dwa spojrzenia na morze”. Fotografie były ciekawe, ukazujące to samo, ale w zupełnie inny sposób. Młodzież była zachwycona.

Spotkanie z liderkami „Akademii przyszłości” i „Szlachetnej paczki”
W dniu 12.10.17r. w Internacie odbyło się spotkanie z liderkami Akademii przyszłości i Szlachetnej paczki Paniami: Pauliną Jasion i Honoratą Kołek. Są to dwa programy, w których wolontariusze pracują z dziećmi z trudnościami w szkole, pomagają im także nabrać pewności siebie. Wolontariusze czuwają nad tym, aby pomoc dotarła do osób potrzebujących i rodzin, które chcą zmienić coś w swoim życiu. Spotkanie, które zorganizowała pani Kierownik Internatu Marta Augustyn - Bieda cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków.

Wystawa z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Rada Mieszkańców Internatu przygotowała pod kierunkiem Pań: Beaty Mazur i Agnieszki Trzeciak - Mazur wystawę wraz z życzeniami oraz pięknymi cytatami i utworami lirycznymi Zbigniewa Herberta i Juliana Tuwima. Znalazły się także informacje jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela na całym świecie.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 10.10.17r w ramach współpracy z IPN wychowawcy mgr Urszula Malinowska i mgr Beata Mazur zorganizowały bezpłatne wyjście dla 50-ciu wychowanków do kina „Zorza” na film pt: „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka. Projekcja filmu poprzedzona była krótkim komentarzem historyka IPN. Film bardzo podobał się młodzieży, gdyż podejmował aktualne problemy: psychologiczno - socjologiczno- polityczne. Zakończenie filmu było niezwykle intrygujące i zastanawiające. Zmuszał do refleksji.

Wystawa: „Rzeszów dawniej, Rzeszów dziś”
Wystawa została przygotowana przez Panie: Jowitę Burz ora Barbarę Kokot w formie kartek pocztowych przedstawiających wizerunek Rzeszowa z XIX wieku oraz współcześnie.

Wybory do Rady Mieszkańców Internatu
W dniu 04.10.17r. w Internacie ZSG odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu Rady Mieszkańców Internatu. Komisja wyborcza w składzie: Magdalena Niemiec, Katarzyna Kusy, Klaudia Nahacz oraz wychowawczyni Pani Beata Mazur – opiekun RMI, czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. O stanowisko przewodniczącego ubiegali się wychowankowie: Sobczak Patrycja z ZSG, Gabriel Data z ZSG Anna Konefał z III LO oraz Albert Lubera z ZSG. Mieszkańcy Internatu wybrali nowego przewodniczącego, którym został: Albert Lubera.

Wycieczka po Rzeszowie dla pierwszoklasistów
W dniu 25.09.17 r. Panie Jowita Burz i Barbara Kokot zorganizowały wycieczkę po Rzeszowie w celu zapoznania pierwszoklasistów z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta Rzeszowa. W tym roku zapoczątkowano nową tradycję związaną z zakończeniem wycieczki i był to wspólny taniec. Wycieczkę uznano za udaną i bardzo ciekawą.


11 kwiecień 2017
„Dziewczyna z pociągu” – projekcja filmu. 
Thiller psychologiczny przedstawiający historię kobiety, która mimo woli staje się świadkiem tajemniczego zaginięcia swojej sąsiadki, które próbuje rozwikłać. Film trzyma w napięciu do ostatnich chwil, a w naszym internacie zyskał wielu zwolenników. Projekcja odbyła się dzięki mgr Katarzynie Kowalskiej.

10 kwiecień 2017
„Sługi Boże” – projekcja filmu.
Mgr Katarzyna Kowalska wyświetliła młodzieży polski film kryminalny, w brawurowej obsadzie – Bartłomiej Topa, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz. Świetny film akcji obejrzany z przyjemnością.

4 kwiecień 2017
Spotkanie z pracownikiem Zakładu Karnego w Załężu.
Mgr Beata Mazur zorganizowała niezwykłe spotkanie, którego jeszcze w naszym Internacie nie było, a mianowicie spotkanie z kpt. Maciejem Słyszem, pracownikiem Zakładu Karnego w Załężu. Zaprezentował on młodzieży bardzo interesujący film o codziennym życiu więźniów, ich straconych marzeniach, żalu, bólu i refleksjach po latach życia spędzonych za kratami. Po projekcji miała miejsce dyskusja, mająca na celu zmusić młodzież do myślenia „na poważnie” o swojej przyszłości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje i wybory.

Pożegnanie maturzystów
Każdego roku, w kwietniu, żegnamy naszych najstarszych mieszkańców. Spotkanie to jest zawsze dniem wyjątkowym, wywołującym w naszych uczniach i w wychowawcach wielkie emocje. Oficjalna część uroczystości przygotowały panie mgr Jowita Burz oraz mgr Katarzyna Kowalska wraz z Radą Mieszkańców Internatu. Po części oficjalnej był również czas na pamiątkowe zdjęcia, słodki poczęstunek i wspomnienia przeżytych w internacie chwil.

30 marzec 2017
Spotkanie z przedstawicielem Avon
Z inicjatywy mgr Barbary Kokot odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Avon. Spotkanie cieszyło się ogromna popularnością, zwłaszcza wśród dziewcząt, którym temat kosmetyków, makijażu, nowych trendów jest niezwykle bliski. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja profesjonalnego makijażu.

29 marzec 2017
Turniej szachowy
Mgr Beata Mazur zorganizowała w świetlicy internatu turniej szachowy, który oceniany był przez profesjonalnego sędziego. W turnieju wzięło udział wielu śmiałków, w tym również kilka dziewcząt, które radziły sobie naprawdę wspaniale. W wyniku eliminacji, po długiej i pełnej skupienia grze, wyłonili się ostateczni zwycięzcy: Szymon Chowaniec – I miejsce, Jakub Bogusz – II miejsce oraz Przemysław Łoś – III miejsce.

28 marzec 2017
„Miasto aniołów” – wieczór filmowy.
Mgr Katarzyna Kowalska zaprosiła naszych uczniów na film o miłości anioła do ziemskiej kobiety. Film piękny, pełen nostalgii, jak to bywa w filmach o niespełnionej miłości. Wart obejrzenia nie tylko ze względu na fabułę, ale również ze względu na rolę Meg Ryan oraz Nicolasa Cage’a.

27 marzec 2017
„Internacki Mistrz Ortografii” – konkurs
Zgodnie z naszą tradycją, jak co roku wiosną odbył się konkurs na Internackiego Mistrza Ortografii. Udział wzięło wielu odważnych, którzy zmierzyli się z zagmatwaną i podchwytliwą ortografią i gramatyką języka polskiego. W walce o III miejsce dwie uczestniczki konkursu musiały stanąć do dogrywki ponieważ uzyskały taka sama liczbę punktów. Poziom dyktanda był wysoki, a różnice w uzyskanych punktach minimalne. Ostatecznie naszym internackim mistrzem została Agnieszka Wawrzak zdobywając I miejsce. Miejsce II zdobyła Patrycja Maćkowiak, a miejsce III – Klaudia Nahacz. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowała mgr Jowita Burz.

23 marzec 2017
Narodowy Dzień Życia
23 marca 2017 r. odbyło się uczczenie Narodowego Dnia Życia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak każdego roku – od 13 już lat – na scenie wystąpiły dzieci, m.in. z Zespołu Artystycznego „Uśmiech”, „Bandoska”, z Przedszkola Publicznego nr 12 oraz młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, MDK, WDK, DPS dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu, którzy uświetnili ten dzień swoimi talentami i zarażali zgromadzonych radością życia oraz dziękczynieniem za jego dar i piękno. Tegoroczny koncert odbył się pod hasłem: „Idźcie i głoście”, a prowadzili go: Klaudia Chmiel oraz Artur Fil – uczniowie naszej szkoły. Na koncert przybyło wielu znaczących gości. Organizatorami koncertu byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, WDK, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Rzeszowskiej. Zespół Szkół Gospodarczych oraz Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, pod kierunkiem mgr Marty Augustyn-Biedy oraz mgr Anny Koryl, reprezentowały pięknie w wierszu i piosence Magdalena Niemiec oraz Weronika Kulpa.

16 marzec 2017
Wyjście do biblioteki
Mgr Katarzyna Kowalska zabrała młodzież na spotkanie z prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury – Józefem Kawałkiem, połączone z promocją Almanachu „Przestrzenie wyobraźni”. Podczas spotkania Józef Kawałek mówił o swoim życiu i pracy kulturalnej. Uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzeć prace Wioletty Cieleckiej i Emilii Wołoszyn z sekcji plastycznej.

15 marzec 2017
„Chata” – wyjście do kina.
Z inicjatywy mgr Anny Koryl, młodzież poszła do kina na film niezwykle piękny, mądry i wzruszający. Film bardzo podobał się młodzieży, o czym świadczyły komentarze po projekcji pełne wzruszenia i radości.

14 marzec 2017
„Wyklęty” – wyjście do kina.
Wyjście do kina pod opieka mgr Anny Koryl a z inicjatywy samej młodzieży. Film przedstawiający prawdziwą historię żołnierza wyklętego był długo oczekiwanym filmem przez odbiorców w całym kraju.

„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” – wyjście do kina.
Mgr Urszula Malinowska zaprosiła młodzież internatu na kolejny film ukazujący absurdy i paradoksy systemu komunistycznego, będący nie tylko kpiną i parodią rzeczywistości ówczesnego PRL-u, ale ciągle aktualną refleksją na temat pracy i manipulacji współczesnego człowieka.

13-17 marzec 2017
Zajęcia profilaktyczne
W ramach tygodnia zdrowej szkoły zostały zrealizowane zajęcia związane z profilaktyką walki ze stresem. Zajęcia przeprowadziła pani psycholog z centrum leczenia uzależnień – pani Katarzyna Mendoń. Inicjatorką zajęć była pani kierownik internatu mgr Marta Augustyn-Bieda. Temat stresu jest niezwykle aktualny w dzisiejszym świecie. Oprócz pogadanki miały miejsce wspólne rozmowy, a porady, których udzielała prowadząca wydawały się proste, wykonalne i oczywiste, co dawało młodzieży poczucie lepszej kontroli nad swoimi problemami.

7 marzec 2017
„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – projekcja filmu.
Film jest czarną komedią przygodową z 2013 roku. Odniósł ogromny międzynarodowy sukces i był wyświetlany na ekranach w ponad 40 krajach. Projekcja z inicjatywy mgr Katarzyny Kowalskiej.

6 marzec 2017
„Wkręceni” – projekcja filmu.
Dzięki inicjatywie mgr Katarzyny Kowalskiej młodzież miała możliwość obejrzeć świetną komedię polskiej produkcji, z plejadą znanych i lubianych aktorów.

2 marzec 2017
Narodowe czytanie – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Młodzież naszego Internatu zachęcona przez mgr Barbarę Kokot włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Czytania Polskiej Literatury. W drodze „wyboru” znanej, ważnej lektury prezydent Polski zaproponował „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Nasze mieszkanki z pokoi 117 i 118 chętnie czytały wspólnie to wielkie dzieło!

Wyjście do biblioteki
Mgr Katarzyna Kowalska zaprosiła młodzież na wystawę „Muzeum Polskie w Rapperswilu”, która miała miejsce w Wypożyczalni Muzycznej w Rzeszowie. Młodzież obejrzała fotografie przedstawiające Muzeum Polskie, które mieściło się w Zamku w Szwajcarii z końca XII w. Muzeum założono w 1870 r. z inicjatywy Agatona Gillera oraz hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

„Skazani na Shawshank” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Film będący adaptacją opowiadania Stephena Kinga, ukazujący historię mężczyzny niesłusznie skazanego na dożywotnie więzienie. Film ukazywał wspaniały obraz męskiej przyjaźni, siły ludzkiego ducha i nadziei, która pozwalała przetrwać najgorsze chwile. Film otrzymał 7 nominacji do Oskara i szereg entuzjastycznych recenzji. Film obejrzano dzięki mgr Barbarze Kokot.

27 luty 2017
Karnawał – zabawa ostatkowa.
Mgr Katarzyna Kowalska, wraz z Radą Mieszkańców Internatu, zorganizowała zgodnie z tradycją dyskotekę ostatkową. Młodzież chętnie i licznie przybyła na ostatkowe szaleństwo, gdzie w rytmach muzyki z „tamtych” oraz obecnych lat. Mieszkańcy bawili się ostatniej możliwej minuty, czyli dokładnie do 22:00 

23 luty 2017
„Cuda z nieba” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Z inicjatywy mgr Anny Koryl, odbyła się projekcja filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w jednej z amerykańskich rodzin. Film opowiada o 10-letniej dziewczynce, która zapada na tajemnicza chorobę, trudną do wyleczenia. Jej stan drastycznie się pogarsza a rodzina toczy dramatyczny bój o jej życie. „Nieszczęśliwy” upadek z drzewa sprawia, że dziewczynka całkowicie odzyskuje zdrowie, czego nie są w stanie wytłumaczyć lekarze. Film wywołał wielkie wzruszenie, pomógł otworzyć oczy i zobaczyć rzeczy, które trudno dostrzec.

16 luty 2017
„Wiek Adelaine” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Mgr Barbara Kokot wyświetliła film, będący wielką, romantyczną epopeją o przyjaźni, miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca w czasie. Dla uczucia miłości główna bohaterka gotowa jest wyrzec się nieśmiertelności. Film niezwykle ciekawy i pomimo że nieco fantastyczny, świetnie się go ogląda.

15 luty 2017
„Hiszpanka” – wyjście do kina.
Dzięki inicjatywie mgr Urszuli Malinowskiej, nasi mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia filmu będącego polskim dramatem z plejadą znakomitych aktorów. Film zrealizowany z wielkim rozmachem, łączący w sobie różne gatunki, jak thiller czy romans. Poza tym zyskał miano „fantazyjnego, klimatycznego i wizjonerskiego”.

13 luty 2017
„Carte Blanche” – projekcja filmu
Z inicjatywy pani mgr Katarzyny Kowalskiej odbyła się kolejna projekcja filmu w świetlicy internatu. Film zainspirowany prawdziwą historią lubelskiego nauczyciela, który na skutek tajemniczej choroby stopniowo tracił wzrok. Jednak z obawy przed utrata pracy ukrywa swój dramat. Nie mówi prawdy również bliskiej sobie kobiecie obawiając się utraty jej. Historia głównego bohatera jest niezwykle trudna, ale i piękna. Ukazuje prawdziwy dramat młodego człowieka – strach, bezsilność, zmaganie ze sobą i światem... które paradoksalnie dają siłę.

9 luty 2017
„Zanim się pojawiłeś” – projekcja filmu.
W związku ze świętem zakochanych mgr Katarzyna Kowalska wyświetliła film, będący klasycznym melodramatem. Film godny polecenia, zrealizowany z ogromną pasją, a historia bawi i wzrusza, przekonując do siebie prawdziwymi emocjami. Z kolei pani mgr Barbara Kokot postanowiła uczcić organizując konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Do konkursu zgłosiło się kilka dziewcząt, które wykonały oryginalne kartki z okazji dnia zakochanych. I miejsce zajęła Izabela Szarek, która otrzymała w nagrodę bilet do kina na wybrany przez siebie seans. Natomiast pani mgr Jowita Burz przygotowała z tej okazji piękną prezentację w gablocie pt.: „Czerwień kolorem miłości”.

2 luty 2017
Czwartkowy Wieczór Filmowy – „Ugotowany”.
Film został wybrany przez uczniów droga losowania zaproponowaną przez panią mgr Barbarę Kokot. Jest to zabawna opowieść o charyzmatycznym szefie kuchni, który w bardzo młodym wieku zyskuje rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Nie udźwignąwszy jednak ciężaru sławy popada w uzależnienie. Po latach, wolny od wcześniejszych problemów, próbuje ponownie swoich sił w gastronomii, tym razem w sercu Londynu. Przy pomocy kilku kucharzy ekscentryków pragnie za wszelką cenę wspiąć się na szczyt. Film ciekawy, pełen emocji, ukazujący ludzkie relacje, słabości i walkę z nimi.

12 styczeń 2017
Wieczór filmowy – „Wielki Mike”
Mgr Anna Koryl zachęciła młodzież do obejrzenia filmu opowiadającego o losach czarnoskórego chłopca adoptowanego przez białą, dobrze sytuowaną rodzinę. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt że chopiec ten był bardzo zaniedbany pod względem intelektualnym. Nowa rodzina dała mu dom i bezwarunkową miłość, która zrekompensowała wszystkie braki i spełniła wiele marzeń głównego bohatera. Film rozbudza wiarę w dobro drugiego człowieka i pokazuje, że prawdziwa, czysta i bezinteresowna miłość może zdziałać prawdziwe cuda.

10 styczeń 2017
Wyjście do kina – „Syn Szawła”
Dzięki mgr Urszuli Malinowskiej i IPN mieszkańcy Internatu obejrzeli opowieść o węgierskim Żydzie pracującym w obozie koncentracyjnym. Dzięki temu ma pewne względy u oprawców, ale jednocześnie doświadcza mentalnego piekła. Staje się pozbawiona emocji maszyną, co jest jedynym sposobem na przetrwanie. Film dostarcza ogromnych emocji i warto go zobaczyć.


2016

20 grudzień 2016
Wieczór Wigilijny
Tegoroczne przygotowanie do wieczoru wigilijnego odbyło się pod kierunkiem mgr Katarzyny Kowalskiej oraz mgr Barbary Kokot. Tradycyjnie zostały przygotowane stoły i świąteczne dekoracje, a występ młodzieży w postaci śpiewu kolęd czy prezentacji poezji i prozy pięknie przybliżyły atmosferę i głębię świąt. Po części oficjalnej odbyło się wspólne kolędowanie, w które włączyli się radośnie wszyscy obecni.

15 grudzień 2016
Projekcja filmu „Chemia”
Mgr Barbara Kokot oraz mgr Katarzyna Kowalska wyświetliły film oparty na życiu Magdaleny Prokopowicz – założycielki fundacji Rak’n’roll, która zmarła na raka w wieku 35 lat. Film nie jest całkowita jej biografią, ale miłosną historią dwojga ludzi. I choć znany jest dramatyczny finał tej historii to jednak film ogląda się z nadzieją i oczekiwaniem, że losy bohaterów potoczą się inaczej. Film ukazujący ludzkie zmagania, niezwykle trudne wybory daje do myślenia, uczy pokory i sprawia że cenimy życie.

12 grudzień 2016
Wyjście do kina Zorza – „Prymas. Trzy lata z tysiąclecia”
Nasi uczniowie wraz z mgr Urszula Malinowską obejrzeli film ukazujący historię uprowadzenia i więzienia przez władze PRL prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podsłuchiwany, szpiegowany i manipulowany prymas wykazuje się jednak ogromnym hartem ducha, wiarą i miłością do Boga i ojczyzny.

5 grudzień 2016
Witaj Święty Mikołaju!
Na spotkanie z Mikołajem w tym roku zaprosiła naszą młodzież mgr Barbara Kokot. Spotkać go można było w każdym pokoju, gdzie św. Mikołaj–Gabryś wraz z pomocnicami - Wiktorią i Karoliną obdarowali wszystkich grzecznych słodkim upominkiem. Nie obyło się bez żartów i pamiątkowych zdjęć, które utrwaliły ten radosny wieczór.

1 grudzień 2016
Projekcja filmu „Niezłomny”
Od 1 grudnia pojawiła się dla naszych mieszkańców alternatywa na spędzanie wolnego czasu, tzw. „Filmowe czwartki”. Inicjatorkami projektu są panie: mgr Barbara Kokot, mgr Anna Koryl oraz mgr Katarzyna Kowalska. W pierwszy czwartek grudnia odbyła się projekcja filmu „Niezłomny” opartego na prawdziwych wydarzeniach. Film traktował o wartościach tak ważnych w życiu młodego człowieka, jak: przyjaźń, odwaga, lojalność, uczciwość oraz wiara.

30 listopad 2016
„Uwaga nadwaga”
W ramach ogólnopolskiej akcji „Uwaga nadwaga”, mgr Jowita Burz zaprosiła do internatu specjalistę dietetyka, który opowiedział uczniom o zasadach zdrowego żywienia i zdrowego odchudzania. Na spotkanie przybyło bardzo wielu wychowanków, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. Osoby chętne miały możliwość rozmowy indywidualnej ze specjalistą, mogły dokonać pomiarów metabolicznych, otrzymały materiały edukacyjne pomocne w planowaniu zmian nawyków żywieniowych.

Mikołajki w Hospicjum dla dzieci
W tym roku zbiórkę prezentów dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci zorganizowały panie mgr Anna Koryl oraz mgr Barbara Kokot. Zachęcały one mieszkańców internatu, by w miarę swoich możliwości włączyli się do akcji przynosząc słodycze czy kosmetyki. Młodzież była żywo zainteresowana mikołajkową akcją.

24 listopada 2016
Ostatki w Internacie
Dzięki mgr Katarzynie Kowalskiej oraz mgr Barbarze Kokot nasi mieszkańcy mogli doświadczyć uroczego wieczoru wróżb i przepowiedni. Młodzież chętnie brała udział w zabawie, a pokusa poznania swojej przyszłości była niezwykle silna. Młodzież zadbała o odpowiedni wystrój sali oraz kreacje i makijaże godne zawodowców! Po wróżbach i przepowiedniach nie mogło zabraknąć ostatkowej dyskoteki w rytmach najbardziej znanych przebojów.

16 listopad 2016
Spotkanie z Michałem Bożkiem
Po raz kolejny gościł w naszym Internacie Michał Bożek, który opowiadał naszej młodzieży o swoim życiu, rodzinie, młodości, początkach uzależnienia i jego strasznych konsekwencjach. Młodzież słuchała z przejęciem, miała również możliwość dyskutowania i zadawania pytań naszemu gościowi. W świecie, gdzie problem narkotyków jest coraz bardziej powszechny, świadectwo człowieka, który przeżył piekło nałogu jest najlepszym działaniem z zakresu profilaktyki. Spotkanie zorganizowała mgr Anna Koryl.

14 listopad 2016
Wieczór filmowy - „Siedem dusz”.
Dzięki inicjatywie pani mgr Anny Koryl, w świetlicy internatu, odbyła się projekcja filmu „Siedem dusz”. Którego tematyka i tytuł dobrze komponowały się z listopadowym wspomnieniem tych, którzy odeszli. Film niezwykle piękny i wzruszający również dla męskiej części widowni.

11 listopad 2016
Rocznica Odzyskania Niepodległości
W dniu 9 listopad z inicjatywy mgr Barbary Kokot, mieszkańcy naszego Internatu wzięli udział w uroczystościach związanych ze zbliżającą się Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obejrzeli oni film „Miasto 44”, posłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych wychowanków – Magdy Niemiec i Dominika Przybylaka, oraz miej okazje zagrać w grę edukacyjną „Znaj Znak”, która była ciekawą lekcją historii.

25 październik 2016
Otrzęsiny czyli: Witaj Internacie!
Tegoroczne otrzęsiny przygotowała mgr Katarzyna Kowalska wraz z Radą Mieszkańców Internatu, która wśród zadań testowych zaproponowała m.in. ubijanie białka, kalambury czy karaoke. Najodważniejsi podjęli wyzwanie i dzielnie reprezentowali swoje grupy. Po części oficjalnej nastąpiła wspólna zabawa dyskotekowa. Ulubionym tańcem tego wieczoru była „belgijka” zachęcająca do zabawy niemal wszystkich obecnych na sali wychowanków.

12 październik 2016
„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – Dzień Papieski.
Wieczór wspomnień o papieżu Polaku zorganizowała mgr Anna Koryl. Tradycyjnie pojawiły się gazetki o Janie Pawle II przypominające wszystkim kim był i co ważnego po sobie pozostawił ten wielki Polak. Ważnym punktem wieczoru była prezentacja filmu o pontyfikacie Jana Pawła II.

11 październik 2016
„Miłość i wolność” – wyjście do kina.
W dniu dzisiejszym pod opieka wychowawcy mgr Urszuli Malinowskiej byliśmy w kinie ZORZA na filmie "Miłość i wolność".

6 październik 2016
Pora na dobranoc... kę
Pod opieka mgr Barbary Kokot udaliśmy się do Muzeum Dobranocek na pokaz filmów animowanych.... choć niekoniecznie dla najmłodszych widzów. Prezentowane filmy były oryginalne i zaskakujące, a młodzi nieznani twórcy mieli możliwość prezentacji swej wizji świata. W planie spotkania było również zwiedzanie muzeum oraz wystawa unikatowej kolekcji bajkowych postaci.

Wyjście do biblioteki
W dniu 6 października pod opieką mgr Katarzyny Kowalskiej udaliśmy się Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na wernisaż twórczości Marka Wiatra -  śpiewaka i malarza, oraz jego syna Tomasza Wiatra - lekarza urologa i pasjonata rysunku. W programie był między innymi koncert pieśni włoskich w wykonaniu Marka Wiatra oraz recital akordeonowy Antoniego Tełewiaka.

5 październik 2016
Wycieczka do Rzeszowskiej Trasy Podziemnej
W dniu 5 października pod opieka wychowawcy mgr Barbary Kokot i mgr Anny Koryl udaliśmy się na wycieczkę do rzeszowskich podziemi. Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Wiedzie pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie - najwęższe miejsce na trasie (70 cm). W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

29 wrzesień 2016
Konkurs ortograficzny w Jarosławiu
Nasz Internat po raz kolejny otrzymał zaproszenie na konkurs ortograficzny do Jarosławia. Cztery odważne osoby podjęły wyzwanie – Klaudia Nahacz, Natalia Joniec, Katarzyna Karnas i Karolina Wielgos - pod opieką mgr Jowity Burz wzięły udział w tym prestiżowym konkursie. Tekst dyktanda był w tym roku wyjątkowo trudny. Choć nie udało się zdobyć honorowego miejsca, nasze dziewczęta walczyły bardzo dzielnie.

27 wrzesień 2016
Wyjście do kina na film "Smoleńsk"
W dniu dzisiejszym wybraliśmy się do kina na film "Smoleńsk". Towarzyszyła nam pani  mgr Anna Koryl.

14 wrzesień 2016
Wycieczka po Rzeszowie
W dniu 14.09.2016 r. pod opieką mgr Jowity Burz wybraliśmy się na spacer ulicami Rzeszowa. Wycieczka klas pierwszych ma za zadanie poznanie przez nowych uczniów najważniejszych punktów naszego miasta. Trasa obejmowała ulice, po których można obejść szybko i praktycznie znaczące miejsca, sklepy, urzędy, kościoły czy biblioteki. Wycieczka była udana, ciekawa i bardzo przydatna. I co równie ważne - udała się pogoda, dzięki czemu spacer był prawdziwą przyjemnością.

13 wrzesień 2016
Wyjście do kina na film: "Powstanie Warszawskie"
Dziś pod opieka wychowawcy mgr Urszuli Malinowskiej byliśmy w kinie na filmie "Powstanie Warszawskie".

Szczęśliwy numerek

21.1.2019 - 25.1.2019

Poniedziałek  ... 06   08
Wtorek   10   11
Środa   05   31
Czwartek   13   23
Piątek   01   18

Kontakt

Zespół Szkół Gospodarczych 
im. Mikołaja Spytka Ligęzy

ul. Mikołaja Spytka Ligęzy 12
35-055 Rzeszów
tel. 17 748 35 00 
sekretariat@zsgrzeszow.pl

technik hotelarstwa - technik obsługi turystycznej - technik żywienia i usług gastronomicznych - kelner - technik przemysłu mody - kucharz  - cukiernik - krawiec

Menu