Menu

Archiwum aktualności

2019 - 2020

31.01.2020r. – 666-lecie Rzeszowa
Z okazji 666-lecia powstania miasta Rzeszowa Pani Anna Koryl przygotowała piękną prezentację na temat naszego miasta pokazując jak wyglądał Rzeszów 600 lat temu.

30.01.2020r. – wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film pt.: „Jutro będziemy szczęśliwi”. Film opowiada w sposób atrakcyjny, lekki i widowiskowy o relacjach międzyludzkich jednocześnie pokazując prawdę o nich i ich złożoność. „Jutro będziemy szczęśliwi” wzrusza, skłania do zastanowienia. Jest filmem o dorastaniu, przyjmowaniu odpowiedzialności za drugą osobę, lęku, który towarzyszy trudnym ludzkim wyborom, a nade wszystko o wielu odcieniach miłości i przyjaźni – a są to kwestie kluczowe, nie tylko wtedy, kiedy ma się naście lat.

29.01.2020r. – konkurs literacki
Mając na uwadze różnorodne zainteresowania młodzieży, pani Anna Koryl podjęła się przygotowania naszych mieszkańców do konkursu literackiego i historycznego „Jest takie miejsce, jest taki kraj…”. Nasi mieszkańcy mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień poetyckich tworząc wiersze i opowiadań o Polsce.

09.01.2020r. - wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film „Lion. Droga do domu”. Na ścieżkę, jaką do przebycia miał główny bohater złożyły się niezliczone kilometry, emocje i determinacja. Jest to poruszająca historia poszukiwania informacji o samym sobie, niełatwe przejście od wspomnień do teraźniejszości, a także próba odnalezienia własnej tożsamości — to czynniki składające się na niepowtarzalny i zapadający w pamięć obraz.

07.01.2020r. – zasady zdrowego żywienia
Pani Jowita Burz przygotowała prezentację na temat zasad zdrowego żywienia „Czy wegetarianizm jest bezpieczny?”. Przedstawiła uczniom stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Państwowej Akademii Nauk, zapoznała uczniów z odmianami wegetarianizmu oraz skutkami zdrowotnymi stosowania poszczególnych jego typów.

19.12.2019r. – wieczór filmowy
Pani Anna Koryl zaprezentowała dziś młodzieży film „Chata”. Jest to doskonała opowieść o wychodzeniu z bólu, poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia, ale też o uzdrawiającej mocy relacji z Bogiem.

19.12.2019r. –zajęcia plastyczne
Pani Anna Koryl zadbała również o rozwijanie zainteresowań artystycznych młodzieży, poprzez organizację zajęć plastycznych, na których młodzież miała możliwość wykonywania własnoręcznie aniołków gipsowych.

03.12.2019r. – wieczór pieśni patriotycznych
Młodzież spotkała się dziś w świetlicy internatu, by wspólnie śpiewać takie pieśni jak: „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie” itp. W ten sposób młodzież kontynuowała tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wychowanki uczące się na  kierunku „rytmika” do repertuaru wokalnego dodały akcent taneczny, który był dopełnieniem występów.  Wieczór przygotowała Pani Urszula Malinowska.

28.11.2019r. – Wieczór Andrzejkowy
Przebijanie szpilką serc, drzewko życzeń, wyścig butów - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowała młodzież z okazji andrzejek. Wróżby były optymistyczne i pomyślne. Wychowankowie po uchyleniu rąbka tajemnic o przyszłości wspólnie bawili się na dyskotece. Wieczór przygotowały panie: Barnara Tucholska i Jowita Burz.

27.11.2019. – wykład „Miłość zagrożona przez ponowoczesność”
Wyjście z młodzieżą do Filharmonii Podkarpackiej na wykład prof. dr hab. n. med. Bogusława de Barbaro – psychiatry i psychoterapeuty, oraz ks. dr Jacka Prusaka – publicysty, dr nauk humanistycznych. Wykład poświęcony był pojmowaniu związku dwojga ludzi i miłości w kontekście nowych technologii.

26.11.2019r. – wieczór filmowy
Młodzież miała dziś możliwość obejrzeć wartościowy film pt. ”Bóg nie umarł”. Nie tylko zaciekawia, ale także zmusza do zastanowienia nad tym, co człowiek wierzący zrobiłby na miejscu głównego bohatera. Kontrowersyjny profesor filozofii, zadeklarowany ateista (Kevin Sorbo) zmusza swoich studentów do podpisywania deklaracji, że Bóg nie istnieje. Jest to warunek konieczny do zaliczenia przedmiotu. Kiedy student pierwszego roku, Josh Wheaton (Shane Harper), sprzeciwia się złożeniu takiego oświadczenia, nauczyciel stawia mu warunek: aby zaliczyć kurs, musi przy całej grupie udowodnić, że Bóg istnieje.

26.11.2019r. – „Zostań naszym, Mikołajem” – akcja charytatywna.
Pani Anna Koryl zorganizowała zbiórkę rzeczy pierwszej potrzeby, które w formie prezentów mikołajkowych, trafią do podopiecznych z Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci. Nasza młodzież stanęła na wysokości zadania i zebrano pokaźną ilość podarków.

21.11.2019r. – zajęcia plastyczne
Młodzież miała dziś możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych ucząc się wykonywania kwiatów, a konkretnie róż z liści klonu. Dzięki chęci i zaangażowaniu wychowanków powstały piękne bukiety w jesiennych barwach. Zajęcia zorganizowała Pani Anna Koryl, a ogarnąć liście w dłoniach pomagała Pani Jowita Burz.

21.11.2019r - wieczór filmowy
Pani Ania uprzyjemniła wieczór pozostałej młodzieży projekcją filmu „Carte Blanche”. Jest to opowieść o uwielbianym przez uczniów nauczycielu historii z lubelskiego liceum, który zaczyna stopniowo tracić wzrok. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów.

20.11.2019r. – zbiórka plastikowych nakrętek
Pani Anna Koryl zachęcała młodzież do zaangażowania się w akcję charytatywną na rzesz dzieci z Podkarpackiego Hospicjum dla dzieci.

18.11.2019r. – zajęcia plastyczne
Młodzież miała możliwość rozwijania swoich zdolności manualnych ucząc się wykonywania kotylionów narodowych. Kotyliony wykonywane były pod czujnym okiem Pani Barbary Paszkowskiej.

14.11.2019r. – wieczór filmowy
Dziś Pani Anna Koryl zaprezentowała film pt.: "Czasem słońce, czasem deszcz". Jest to najkosztowniejsza indyjska produkcja ostatnich lat, a zarazem wielki przebój największej kinematografii świata, To pełna humoru opowieść o uczuciu, które pokonuje wszelkie przeszkody. W filmie przeplatają się intymne wyznania i zapierające dech w piersiach sceny taneczne. To pochwała życiowego optymizmu i podstawowych wartości - rodziny, przyjaźni, lojalności.

12.11.2019r. – wyjście do kina na film „Niepodległość”
Młodzież pod opieką Pani kierownik Marty Augustyn-Biedy, udała się do kina Zorza na film pt.: "Niepodległość". Ukazuje on drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej, niepodległej Polski. To wyjątkowy obraz tego, jak nasi rodacy najpierw wywalczyli, a potem budowali swoją wolną i niepodległą Ojczyznę.

07.11.2019r. – wieczór filmowy.
Dziś młodzież zebrała się w świetlicy internatu na wspólne oglądanie filmu „Najlepszy”. Jest to wspaniała opowieść o Jerzym Górskim (rocznik 1954), który po 14 latach zmagania się z nałogiem narkotykowym, postanawia zmienić swoje dotychczasowe życie. Jego droga na ekstremalny, sportowy szczyt zaczyna się w 1983 roku we wrocławskim Monarze, gdzie przechodzi intensywną terapię odwykową. Kilka lat później kończy morderczy wyścig tzw. Bieg Śmierci (161 km biegu jednego dnia) i zostaje triatlonowym mistrzem świata w zawodach Double Ironman (7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem, 84 km biegu). W połowie lat 90. - po ciężkim wypadku i kilku operacjach - ukończył słynny Ultraman Triathlon na hawajskiej wyspie Big Island (10km pływania, 421 km jazdy rowerem, 84 biegu). Od lat pracuje również jako trener i menedżer sportowy.

06.11.2019r. – wyjście do Filharmonii Podkarpackiej
Młodzież, pod opieka Anny Koryl i Barbary Kokot, udała się do Filharmonii na XVII Międzynarodowy Festiwal Zespołów Tanecznych. Zaprezentowało się 25 grup tanecznych w trzech kategoriach wiekowych 7-11 lat, 12-15 lat, 16-24 lata oraz kategorii open. W koncercie galowym zaprezentowały się laureaci prezentacji konkursowych oraz tancerze z rzeszowskich zespołów tanecznych KORNELE (mistrzowie Polski, Europy i Świata w kategoriach show dance oraz jazz) oraz T-8 (obecny Mistrz Polski i wicemistrz Europy). W sumie na scenie zatańczyło ponad 400 tancerzy. 

06.11.2019r.- wyjście na kręgle
W tym dniu miało miejsce również integracyjne wyjście na kręgle do kręgielni „Galaktyka”. Tym razem miała miejsce integracja grupy III, która pod opieka Pani Urszuli Malinowskiej i Barbary Tucholskiej spędziła wieczór pod znakiem zabawy i rywalizacji sportowej.

05.11.2019r. – wyjcie na stary cmentarz
Młodzież pod opieką Anny Koryl udała się na stary cmentarz przy ulicy Targowej w Rzeszowie, gdzie uczciła pamięć zmarłych i zapaliła symboliczną świeczkę na starych, opuszczonych grobach.

29.10.2019r. –  wieczór filmowy
W ramach internackich wieczorów filmowych zaprezentowany został  film pt.: „Bohemian Rapsody”. Piękna opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki.

23.10.2019r. – „Otrzęsiny”
W dniu 23 października Samorząd zorganizował Wieczór Integracyjny dla wszystkich nowych mieszkańców, podczas którego zostali oni oficjalnie przyjęci do grona społeczności Internatu. Wychowankowie reprezentowali swoje grupy  się w różnych konkurencjach, a po złożeniu uroczystej wszyscy mieszkańcy bawili się wspólnie na dyskotece.

23.10.2019r. – Podziemna Trasa Turystyczna
Młodzież pod opieką pani Anny Koryl, wybrała się na wycieczkę do rzeszowskich „podziemi” – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem.

22.10.2019r. – wyjście na kręgle
W ramach kolejnych zajęć integracyjnych dla  mieszkańców internatu, tym razem pani Barbara Paszkowska, udała się z młodzieżą do kręgielni „Galaktyka”. Również i tego wieczoru młodzież postawiła na miłe spędzenie czasu i świetną zabawę w duchu rozgrywek sportowych.

17.10.2019r. – projekcja filmu pt. „Cudowny chłopak”
W ramach internackich wieczorów filmowych pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film „Cudowny chłopak”. Główny bohater Auggie Pullman urodził się z deformacją twarzy. Chłopiec większość swojego życia spędził w szpitalu pod opieką rodziców. Gdy Auggie rozpoczyna naukę w szkole próbuje odnaleźć się w nowym środowisku, pragnie, aby rówieśnicy zrozumieli, że jest tylko zwykłym chłopcem. Jego misją staje się pokazanie ludziom, że prawdziwe piękno nie kryje się w wyglądzie, lecz w głębi duszy.

17.10.2019r. – wyjście na kręgle
W ramach integracji mieszkańców internatu pani Jowita Burz zorganizowała wyjście do kręgielni „Galaktyka”. Młodzież licznie wzięła udział w rozgrywkach, podejmując rywalizację w duchu fair play. Nie było jednak ani przegranych ani wygranych bowiem wszyscy postawili tego wieczoru na świetną zabawę.

16.10.2019r. – wyjście do kina na film.pt „Legiony”
Młodzież pod opieką pani Anny Koryl udała się do kina na film „Legiony”.  Jest to polski film wojenny, którego akcja osadzona jest w realiach walki o niepodległość podczas I wojny światowej, wyprodukowany w 2019 roku, w reżyserii Dariusza Gajewskiego, z Sebastianem Fabijańskim, Bartoszem Gelnerem, Wiktorem Gałgańskim i Wiktorią Wolańską w rolach głównych. To uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach.

10.10.2019 r. – projekcja filmu „Zanim się pojawiłeś”
W ramach internackich wieczorów filmowych, pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film pt. „Zanim się pojawiłeś”. Dramat nakręcony w 2015r. przez angielskiego reżysera Thea Sherrlock’a. Akcja rozgrywa się w niewielkim angielskim miejscowości. Fabuła filmu opowiada o młodej kobiecie, która nigdy nie opuściła swojego rodzinnego miasteczka. Jej rutynowe życie przerywa nagłe zamknięcie kawiarni, gdzie pracowała. Niedługo potem otrzymuje posadę opiekunki przy sparaliżowanym mężczyźnie. Początkowa niechęć kaleki do Lou szybko przeradza się silne uczucie. Połączenie ze sobą humoru z dramatem nadaje historii realizmu, poruszając i zmuszając do refleksji.

09.10.2019 r. – wybory Rady Mieszkańców Internatu
W dniu dzisiejszym roku w naszym Internacie odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu Rady Mieszkańców Internatu. Komisja wyborcza składająca się z najstarszych uczniów oraz opiekunowie RMI Pani Beata Mazur i Anna Koryl czuwali nad prawidłowym przebiegiem wyborów.     Przewodniczącym Internatu został Roman Kalinin, zastępcami: Wiktoria Litwin oraz Piotr Powroźnik. Gratulujemy!!!

09.10.2019 r – Podziemna Trasa Turystyczna.
Młodzież pod opieką pani Barbary Kokot wybrała się na wycieczkę do rzeszowskich podziemi” – jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu (ul. Słowackiego 26), natomiast wyjście - przy Rynku 12 (od ul. Baldachówka). Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów. W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

08.10.2019r. – wyjście do kina na film pt. „Katyń”
Młodzież pod opieką pań Barbary Tucholskiej oraz Marty Augustyn-Biedy udała się do kina Zorza, gdzie obejrzała film pt. „Katyń – ostatni świadek”. Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej - ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej.

03.10.2019r. – projekcja filmu „Gwiazd naszych wina”
Film zaprezentowany przez panią Annę Koryl w ramach internackich wieczorów filmowych. Jest to opowieść o dziewczynie, która od 12 roku życia cierpi na raka tarczycy. Po wielu latach zaczyna przyzwyczajać się do myśli o śmierci. Z namową rodziców wstępuje do grupy wsparcie, gdzie poznaje Gusa, który stracił nogę i musiał zaprzestać gry w koszykówkę. Między bohaterami rodzi się miłość. Film jest smutny, ale prawdziwy. Pokazuje, że osoby niepełnosprawne również maja prawo do miłości i szczęścia.

01.10.2019 – 30.05.2020r.
Wraz z początkiem roku akademickiego nasza młodzież ma możliwość skorzystania z bezpłatnych korepetycji matematycznych, prowadzonych  przez studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do końca maja 2020r. zajęcia odbywać się będą systematycznie 2 x w tygodniu przez dwie godziny. Korepetycje możliwe są dzięki współpracy Pani Jowity Burz z Samorządem Studenckim Uniwersytetu Rzeszowskiego.

30.09.2019r. – Dzień Chłopaka
W dniu dzisiejszym dziewczęta pod opieką Anny Koryl przygotowały dla wszystkich chłopców małą niespodziankę, podczas której złożyły kolegom życzenia oraz wręczyły słodkie upominki. Chłopcy byli miło zaskoczeni i zadowoleni z dowodów sympatii i pamięci.

19.09.2019r. – projekcja filmu „Nietykalni”
W ramach internackich wieczorów filmowych, pani Anna Koryl zaprezentowała młodzieży film pt. „Nietykalni”. To historia przyjaźni sparaliżowanego milionera i chłopaka z przedmieścia, których różni wszystko: wiek, stan społeczny, sytuacja materialna, wykształcenie, sposób odbierania świata. Chłopak jest młody, tryskający zdrowiem i optymizmem, ale z bagażem życiowych doświadczeń. Milioner ma wszystko, ale patrzy na świat z pozycji wózka inwalidzkiego. Film niezwykle wartościowy i wzruszający, który należało zobaczyć.

10.09.2019r. - Wyjście do kina na film pt. „Kamerdyner”
Młodzież pod opieką pań Marty Augustyn-Biedy, Urszuli Malinowskiej i Barbary Tucholskiej udała się do kina Zorza, gdzie obejrzała film pt. „Kamerdyner”. Jest to polski dramat historyczny, nominowany do wielu nagród, m. in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę Srebrne Lwy. Jest to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

2019

Rozstrzygnięcie Konkursu Czystości
Po dokładnym policzeniu  punktów z całego roku szkolnego wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - pokój 205
II miejsce - pokój 112
III miejsce - pokój 104
Wyróżnienie - pokój 115
Laureaci konkursu otrzymali nagrody. W tym roku konkurs czystości prowadziła pani Anna Koryl.

Wyjazd do Hospicjum
W dniu 06 czerwca pani Anna Koryl wraz z wychowankami internatu udała się do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w celu zapoznania ich z pracą wolontariusza. Pracownik Hospicjum oprowadził dziewczęta po placówce, opowiedział o charakterze pracy. Wizyta w Hospicjum  była bardzo wzruszająca i podnosząca na duchu, ponieważ utwierdziła dziewczęta w podjętym zamiarze wzięcia na siebie obowiązków wolontariusza.

Stulecie Zespołu Szkół Gospodarczych
Dnia 31 maja 2019 roku wspólnie z całą społecznością szkoły świętowaliśmy setne urodziny naszej szkoły. Zespół Wychowawców Internatu przygotował z tej okazji wystawy okolicznościowe: wspomnienia absolwentów, wystawy pokonkursowe prac młodzieży, prezentacje talentów wychowanków. Zaproszeni goście odwiedzający nasz internat mieli okazję obejrzeć kroniki i dokonać pamiątkowych wpisów. Dzień ten na długo zostanie w pamięci i sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

Profilaktyka raka piersi
Dnia 29 maja w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z panią Ewą Pietruchą dotyczące profilaktyki raka piersi. Dziewczęta, które  skorzystały z zaproszenia z uwagą uczestniczyły w spotkaniu, gdyż temat był dla nich bardzo ważny. Spotkanie było okazją do zadania pytań, a po jego zakończeniu do indywidualnych rozmów ze specjalistą. Spotkanie zorganizowała pani Anna Koryl.

Bieg charytatywny
Z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Gospodarczych, w dniu 29 maja odbył się I Charytatywny Bieg Internatu ZSG „Pomaganie przez bieganie”. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była pani Jowita Burz. Warunkiem uczestnictwa w biegu było  wsparcie dzieci z Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W organizacji biegu pomogli nauczyciele ZSG: Jacek Dobosz, Marcin Purgacz, Dariusz Trzeciak oraz młodzież naszego internatu.

Internacki Mistrz Ortografii
Dnia 22 maja 2019r. w świetlicy miał miejsce konkurs ortograficzny, który zorganizowała pani Beata Mazur, opiekun sekcji nauki. Uczestnicy mieli trudne zadanie, bo choć usłyszane słowa przemknęły im przez usta i uszy wielokrotnie, to napisać niektóre, było rzeczą trudną. Mistrzem ortografii została Aleksandra Pikor , drugie miejsce zajęła Zofia Buryło, zaś miejsce trzecie Przemysław Draguła. Uczestnikom pogratulowano życząc dalszych sukcesów.

Warsztaty makijażu
W dniu 20 maja 2019 roku pani Jowita Burz zorganizowała dla dziewcząt z naszego internatu  zajęcia mające na celu zapoznanie z podstawowymi zasadami robienia makijażu: no- make up, dziennego i wieczorowego. Dziewczęta były pod wrażeniem profesjonalizmu prowadzącej i wyraziły chęć uczestniczenia w kolejnych zajęciach.

Pożegnanie Maturzystów
Co roku tradycyjnie żegnamy uczniów klas maturalnych, organizując wspólne spotkanie przy herbacie i ciastku, które odbyło się w dniu  7 maja w świetlicy internatu.  W tym roku program wyjątkowo zaprezentowały panie wychowawczynie: Katarzyna Kowalska, Barbara Kokot, Anna Koryl oraz Kierownik Internatu Marta Augustyn Bieda. Był to niezapomniany wieczór pełen wzruszeń, wspomnień, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Pani Kierownik przekazała młodzieży pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, podziękowała za zaangażowanie w życie placówki  oraz złożyła życzenia pomyślności i sukcesów w dalszym życiu.

Dzień Ziemi
W dniu 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Nasz internat również włączył się do tej akcji, którą zainicjował opiekun sekcji sanitarnej pani Anna Koryl, przygotowując wystawę. Celem akcji było promowanie postaw proekologicznych wśród wychowanków  oraz uświadomienie im, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Przedświąteczna zbiórka żywności
Wychowawczynie Jowita Burz i Anna Koryl  zorganizowały zbiórkę żywności na stół wielkanocny dla osób najbardziej potrzebujących- „POMOŻESZ BO MOŻESZ”. Młodzież chętnie włączyła się w akcje, przynosząc żywność o długim terminie ważności: makarony, kasze, ryż. Młodzież była otwarta i wrażliwa na potrzeby innych.

Wyjazd do Muzeum Polaków ratujących  Żydów w Markowej
16 kwietnia odbyła się wycieczka do Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej, którą zorganizowała pani Anna Koryl. To kolejna inicjatywa w kierunku zaakcentowania obchodów Narodowego Dnia Życia. Historia małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów stała się źródłem corocznych obchodów Dnia Życia w całej Polsce. Młodzież miała okazję poznać historię II wojny światowej z „bliska”, zobaczyć zdjęcia, rzeczy osobiste, usłyszeć nieznane dotąd fakty historyczne z pobliskich okolic. Miejsce i forma muzeum jest bardzo osobliwa, pozostawiając niezatarte wspomnienia oraz pobudzając do zadumy, refleksji nad tragicznym losem Żydów i Polaków w tamtym czasie.

Spotkanie z psychologiem
W dniu 15 kwietnia w ramach Tygodnia Zdrowej Szkoły odbyło się spotkanie z panią psycholog Joanną Twardowską na temat przyczyn depresji, nerwic i zaburzeń żywienia u młodzieży. Prowadząca przedstawiła źródła wymienionych problemów, objawy i sposoby  oraz miejsca uzyskania pomocy. Spotkanie uzupełniały przygotowane filmy oraz dyskusja, do jakiej zachęcała pani psycholog. Spotkanie zainicjowała pani Anna Koryl.

Lektury oswojone- udział w debacie
W dniu 01 kwietnia 2019r. młodzież pod opieką wychowawców: Urszuli Malinowskiej i Barbary Kokot uczestniczyła w kolejnym spotkaniu w bibliotece, biorąc  udział w debacie „Obalanie stereotypu ciemnego Średniowiecza”, prowadzoną przez dra Tomasza Kaszę. Dyskusja toczyła się wokół tego, czy średniowiecze było epoką  ciemną i zacofaną, czy dużo wniosło do kultury światowej? Obrońcami średniowiecza była młodzież z Internatu  nr 2 w Rzeszowie, zaś oskarżycielami młodzież naszego internatu. Wychowankowie chętnie wzięli udział w dyskusji, często zabierając głos. Było to bardzo ciekawe spotkanie, okazja do  pogłębienia wiedzy, wymiany  doświadczeń, zacieśnienia więzi sąsiedzkiej między internatami.

„Harcerstwo to lubię”- spotkanie z harcerzami ze Związku Harcerstwa Polskiego
W dniu 26 marca pani Anna Koryl zorganizowała spotkanie wychowanków internatu z harcerzami z ZHP, którzy opowiedzieli obecnym na spotkaniu o swojej pasji, jaką jest harcerstwo, o tym, jak wyglądają zbiórki, wspólne wyjazdy, różne uroczystości, w których biorą udział. Młodzież mogła dowiedzieć się, że harcerstwo uczy, wychowuje, kształtuje charakter młodego pokolenia, ale jest także miejscem, gdzie można nawiązać wartościowe znajomości i spotkać prawdziwych przyjaciół podczas zabawy, rozmowy, przeżywanych wspólnie przygód. Miejmy nadzieję, że dla wielu naszych wychowanków propozycja harcerzy będzie ciekawą alternatywą na ich brak pomysłów oraz ciekawe spędzenie czasu.

Prelekcja dotycząca wpływu dopalaczy na organizm człowieka
W dniu 23 marca 2019 roku w naszym internacie  w ramach działań związanych z   profilaktyką zdrowia, odbyło się spotkanie pt. „ Wpływ narkotyków/dopalaczy na organizm człowieka”. Prelekcję przeprowadziła p. Aleksandra Bocheńska- Baran z Sekcji Oświaty i Profilaktyki Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z zażywaniem dopalaczy.

Narodowy dzień życia
Każdego roku młodzież naszego internatu bierze udział w uroczystym koncercie z okazji Narodowego Dnia Życia w rzeszowskim WDK. Tak było i tym razem – uczniowie wystąpili na scenie Domu Kultury uświetniając swoim talentem tę piękną i jakże ważną uroczystość. Uczniowie zostali przygotowani do występu przez panią kierownik Martę Augustyn- Biedę oraz opiekuna Koła Odrodzenie panią Annę Koryl.

„Lektury oswojone - Treny Jana Kochanowskiego”
Dnia 18 marca panie Urszula Malinowska oraz Anna Koryl zachęciły młodzież do wyjazdu do biblioteki  na wykład doktora Tomasza Kaszy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach Seminarium o Języku Ojczystym- „Kultura Żywego Słowa”. Spotkanie dotyczyło Trenów Jana Kochanowskiego.  Zostały one dokładnie omówione, ich geneza, występujące między nimi różnice. Wykład pana doktora uzupełniła studentka polonistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, która ciekawie i wyczerpująco przedstawiła zagadnienie. Młodzież internatu była bardzo zainteresowana tematem i chętnie angażowała się w dialog z prowadzącymi.

Zagrożeni w obronie zwierząt”- udział w konkursie ekologicznym
Pani Anna Koryl - opiekun Sekcji Sanitarnej w internacie stale uczula i uwrażliwia wychowanków na dbałość i troskę o środowisko naturalne, poprzez rozmowy, prezentacje ścienne. Tym razem zachęciła młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie ekologicznym pt. „Zagrożeni- w obronie zwierząt”. Udział w konkursie zgłosiła jedna z wychowanek, która stworzyła pracę techniką kolażu przedstawiającą jeden z zagrożonych gatunków zwierząt- węża eskulapa. Mamy nadzieję na pozytywny wynik konkursu, ponieważ praca uczennicy była naprawdę piękna.

Spotkanie z Stanisławem Wnorowskim
W siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie w dniu 14 marca odbyło się spotkanie z synem Alicji Wnorowskiej, Stanisławem. Historia matki i syna urodzonego w celi na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie jest niezwykłą, bo okupiona rozłąką i cierpieniem. Po wojnie rzeszowski zamek był więzieniem, gdzie skazywano na śmierć i tortury patriotów. Stanisław Wnorowski jest jedynym dzieckiem urodzonym w więzieniu w 1947 roku na wiosnę. W trakcie spotkania głos zabrał Franciszek Batory z Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów. Obydwaj panowie wspominają represje i trudny dla wszystkich czas wojny i po wojnie. „Byłem głodny. Nie dawali mi jeść”- wspomina pan Franciszek. Zaznaczył, że trudno jest mu słowami przekazać to co wtedy czuł i co się działo.Trzeba coś przeżyć samemu, aby zrozumieć. Wyjście na spotkanie zorganizowała pani Jowita Burz, była to żywa lekcja historii.

Udział w seansie filmowym ,,Kafarnaum” 
W dniu 11 marca wraz z panią Barbarą Kokot obejrzeliśmy  film wyświetlany w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w  Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. „Kafarnaum” to poruszająca filmowa podróż  po libańskich slumsach, w którą zabiera nas dwunastoletni Zain (Zain Al Rafeea),  zadziwiając  widzów  charyzmą i autentycznością w swojej roli. Rodzina żyje w skrajnej biedzie, wszyscy mieszkają w zasadzie w jednym pokoju. Dzieci od najmłodszych lat muszą pracować (nie chodzą do szkoły), a rodziców nie stać nawet na to, by zarejestrować je w urzędzie. Film przedstawia ważne społeczne problemy (kłopoty migracyjne ludzi, biedę i ucisk dzieci). W tym dniu nie tylko film  zaskoczył nas różnorodnością  emocji, ale również pogoda - zimową aurą i świetnymi warunkami do bitwy na śnieżki.

Dzień Kobiet
Miłym wydarzeniem w naszym Internacie był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet. Aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczynom, przedstawiciele Samorząd Internatu złożyli życzenia, wręczyli słodycze, by każda przedstawicielka płci pięknej poczuła się niezwykle. Pani Jowita Burz przygotowała na tę okoliczność niezwykłą wystawę prezentującą ważne sylwetki kobiet w naszej historii.

Wieczór Gier planszowych
W miesiącu styczniu pani Beata Mazur zaproponowała młodzieży ciekawe spędzenie długich zimowych wieczorów. Młodzież miała okazję poznać współczesne gry planszowe, wspólnie spędzić czas i przekonać się, że gry są dobre nie tylko dla dzieci. W atmosferze zabawy i rywalizacji młodzież zmierzyła się między innymi w chińczyka, warcaby, bierki, szachy, euro biznes, 5 sekund, monopoly. Świetny pomysł i miło spędzony wspólnie czas! Pomysł ten kontynuowała pani Anna Koryl.

Uczestnictwo w cyklu wykładów popularnonaukowych „Wielkie pytania w nauce”
,,Czy szczęścia można się nauczyć?”
W dniu 27 lutego 2019 pani Jowita Burz wraz z młodzieżą uczestniczyła w kolejnym wykładzie organizowanym przez WSIZ. O różnych wymiarach szczęścia z punktu widzenia naukowego i psychologicznego rozmawiali dr Ewa Woydyłło – Osiatyńska oraz teolog i etyk – ks. prof. Alfred Wierzbicki. Pani psycholog przeprowadziła krótką ankietę, na którą każdy sobie sam odpowiadał w myślach. Następnie podała wyniki i dawała wskazówki jak osiągnąć szczęcie oraz praktyczne rady jak żyć w zgodzie ze sobą i ułatwić sobie życie. Wnioski, jakie wyciągnięto ze spotkania to, że szczęścia można się nauczyć i że mamy je na wyciągnięcie ręki. Dużo zależy od nas i należy doceniać to co się ma. Po zakończonym spotkaniu jedna z wychowanek stwierdziła, że ,,warto było pójść, ponieważ teraz wiem, że każda rzecz nawet ta najmniejsza coś wnosi do naszego życia”.

Dyskoteka walentynkowo – karnawałowa
Z okazji kończącego się karnawału oraz wypadających w tym okresie Walentynek Rada Mieszkańców Internatu z pomocą pań Jowity Burz oraz Barbary Kokot zorganizowała dyskotekę. Każdy pokój losował przebranie, które było jednocześnie biletem wstępu na zabawę. Wychowankowie, którzy podjęli wyzwanie zaskoczyli wszystkich odwagą i poczuciem humoru. Podczas dyskoteki rozdano również pocztę walentynkową, której pomysło- dawczynią była pani Anna Koryl.

Wyjście do kina „Zorza”
W dniu 30 stycznia 2019 r.roku pani Anna Koryl zabrała młodzież do kina Zorza na film pt. ,,Chłopiec z burzy”. Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy ma­lutkie pelikany. Film pokazuje niezwykłą przyjaźń chłopca z pelikanem i jest ważną lekcją człowieczeństwa.

Uczestnictwo w cyklu wykładów popularnonaukowych „Wielkie pytania w nauce”
Wykład pt. ,,O problemach współczesnego chrześcijaństwa”
W dniu 21 stycznia 2019 r. pani Jowita Burz zabrała wychowanków na spotkanie z cyklu „W labiryncie świata”. Zaproszeni goście: Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś i znany publicysta Szymon Hołownia próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: Czy chrześcijaństwo przeżywa kryzys? Czy religia, która istnieje od dwóch tysięcy lat i która ukształtowała Europę, obecnie znajduje się w odwrocie? A może tytułowe „problemy współczesnego chrześcijaństwa” to jedynie naturalne dla każdej epoki ścieranie się dwóch zawsze odmiennych porządków – doczesnego i wiecznego? Wychowankom bardziej spodobało się wystąpienie Szymona Hołowni i przesłanie: ,,Aby zmienić Świat na lepsze należy zacząć od siebie”.

Spotkanie z kosmetyczką
W dniu 15 stycznia 2019r. roku odbyło się spotkanie z dyplomowaną kosmetyczką dotyczące pielęgnacji skóry w okresie dojrzewania, aktualnych trendów w makijażu. Spotkanie zorganizowała pani Kierownik Marta Augustyn-Bieda. Ilość obecnych na spotkaniu osób oraz czas jego trwania świadczyły o tym, że temat piękna i urody jest nadal aktualny.


2018

Spotkanie z Jaśkiem Melą

W dniu 20 grudnia 2018r. wraz z panią Kierownik zostaliśmy zaproszeni do Internatu Zespołu Szkół Spożywczych na spotkanie z podróżnikiem i zdobywcą obu biegunów ziemi - Jaśkiem Melą. Janek opowiadał o swoich najbardziej bolesnych szczegółach z życia osobistego, o tragicznym wypadku i swojej niepełnosprawności, która na początku była dla niego wielkim problemem. Janek prowadzi także szkolenia motywacyjne, oraz fundację "Poza Horyzonty", która pomaga osobom po amputacjach kończyn. Na zakończenie spotkania zaproszony gość odpowiadał na pytania młodzieży, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Wigilia 2018
W dniu 18 grudnia roku wychowankowie pod kierunkiem opiekunów RMI przygotowali uroczysty Wieczór Wigilijny ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Podzieliliśmy się opłatkiem, wzajemnie złożyliśmy sobie życzenia. Młodzież zaprezentowała również program artystyczny „ Czekamy na Ciebie całe życie, jak co roku.” Był to piękny i wzruszający wieczór, budujący poczucie wspólnoty i uświadamiający nam co jest w życiu człowieka najważniejsze.

Wyjście na wystawę Stanisława Ożoga
W dniu 13 grudnia 2018 r wychowawczyni Urszula Malinowska zorganizowała spotkanie młodzieży z Stanisławem Ożogiem, artystą malarzem, grafikiem w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Wcześniej wychowankowie zostali zapoznani z życiorysem artysty oraz osiągnięciami. Podczas spotkania artysta poinformował, że od wielu lat bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów. Wykonał ilustracje do „Pana Tadeusza” oraz Biblii, twórczości Jana Kochanowskiego. Podczas zwiedzania wystawy pt. „Farfarele”(160 prac) młodzież zadawała liczna pytania, szczególnie uczniowie z Technikum Przemysłu Mody. I tak wychowankowie dowiedzieli się, że artysta czerpie inspiracje do swoich prac z prozy Brunona Schulza i uczestniczy w międzynarodowych wystawach tego poety. Oglądając liczne prace z krainy wyobraźni wychowankowie mieli okazję poszerzyć swoją wrażliwość i szerzej spojrzeć na świat, otaczającą rzeczywistość.

Akcje charytatywne
Po raz kolejny cała społeczność internatu aktywnie włączyła się w akcje charytatywne. Zorganizowane zostały: 
• Góra Grosza, czyli zbiórka monet groszowych na rzecz dzieci wychowujących się w rodzinach zastępczych, 
• Zbiórka kocy i zabawek dla Przytuliska Cztery Łapy w Boguchwale
• Zbiórka nakrętek na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. 
Wszystkim darczyńcom bardzo gorąco dziękujemy.

Mikołajki
Jak każdego roku mieszkańców internatu odwiedził Mikołaj w otoczeniu trzech uroczych śnieżynek : Asi, Kasi i Agaty. Św. Mikołaj miał dla każdego słodki poczęstunek, dobre słowo oraz symboliczną rózgę, tak na ,,wszelki wypadek”. Śnieżynki okazały się bardzo pomocne przy rozdawaniu upominków, a cały wieczór upłynął w atmosferze radości, żartów i dobrych wspomnień. Spotkanie z Mikołajem odbyło się dzięki inicjatywie pani Anny Koryl.

Wieczór Andrzejkowy
Przebijanie szpilką serc, drzewko życzeń, to tylko niektóre wróżby które przygotowała młodzież z okazji andrzejek. Wróżby były optymistyczne i pomyślne. Wychowankowie po uchyleniu rąbka tajemnic z przyszłości wspólnie bawili się na dyskotece. Wieczór przygotowały panie: Jowita Burz i Urszula Malinowska.

Wyjście na wystawę malarską osób niepełnosprawnych do WDK
Dnia 29 listopada mgr Anna Koryl udała się wraz z młodzieżą na niezwykłą wystawę do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wystawa była niezwykła, ponieważ prezentowane prace były dziełem osób malujących ustami czy palcami stóp niepełnosprawnych osób. Wychowankowie byli poruszeni wystawą, niezwykłością wykonania prac. Na sali były zaprezentowane także zdjęcia autorów prac, wraz z krótką historią ich życia. Wystawa stworzyła okazję do wspólnej rozmowy o niepełnosprawności, talentach, sensie życia i woli życia wbrew wszelkim trudnościom.

„Wspomnienia z dawnych lat”
W tym roku szkolnym mamy zaszczyt uczestniczyć w obchodach 100 – lecia naszej szkoły oraz 50 – lecia internatu ZSG. Z tej okazji mieszkanka internatu Agata Kopala pod kierunkiem wychowawcy, mgr Beaty Mazur podjęła się odnalezienia absolwentki szkoły i internatu z dawnych lat i przeprowadziła z nią rozmowę na temat szkolnych wspomnień. Pani Anna była uczennicą szkoły w latach 1984-1988, a więc 30 lat temu, pochodzi z powiatu strzyżowskiego. Szkolne lata młodości wspomina z radością, na myśl przychodzą jej tylko przyjemne i miłe wspomnienia. Chodziła do klasy I BTG – Technikum Gastronomicznego, jej wychowawcą była Pani Maria Zawilińska. Dyrektorem wtedy był Pan Józef Kolbusz, a potem Pan Rafał Kata. Do wszystkich nauczycieli zwracano się z wielkim szacunkiem. W internacie wychowawczynią Pani Ani była Pani Urszula Malinowska.” To były zupełnie inne czasy, była dyscyplina w szkole i internacie. Rozkład dnia był podobny do obecnego, ale wtedy, nie zapomnę rano pobudka i gimnastyka na korytarzu. Mieszkałam w pokoju sześcioosobowym i miałam super koleżanki, cztery lata razem w pokoju zrodziło późniejsze długie przyjaźnie, z jedną do tej pory jestem w stałym kontakcie. W internacie mieszkało się bardzo dobrze , panie ,,profesorki” dbały o nas, była taka rodzinna atmosfera. Organizowane były różne imprezy i wyjścia czasem do kina, teatru i święta były… Najfajniejsze dyskoteki, przychodzili wtedy chłopcy z innych internatów, bo u nas mieszkały same dziewczęta, albo żołnierze z jednostek wojskowych. Lubiłam przyjeżdżać do internatu, a pod koniec tygodnia nie chciałam wracać do domu.”

Dyktando patriotyczne
W stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości wychowankowie internatu uczestniczyli w wielu wydarzeniach związanych z tą rocznicą. Jednym z nich było zorganizowane przez panią Barbarę Kokot i Beatę Mazur dyktando, które dotyczyło roli kobiet w służbie ojczyzny. Młodzież chętnie podjęła wyzwanie i skorzystała z okazji sprawdzenia się. Prace oceniło jury składające się z maturzystów. Po rzetelnym sprawdzeniu wyłoniono zwycięzców.

Wieczór pieśni patriotycznej
Z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, 27 listopada roku odbył się w Internacie „Wieczór Pieśni Patriotycznej” pod kierunkiem pani Urszuli Malinowskiej.
Młodzież chętnie śpiewała takie pieśni jak: „Rota”, „My pierwsza brygada”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Płynie Wisła, płynie” itp. W ten sposób młodzież kontynuowała tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wychowawcy wierzą, że w przyszłości to nasza młodzież będzie przekazywać tę tradycję śpiewania pieśni patriotycznych swoim dzieciom, a nawet wnukom.
Myślę, że ten piękny wieczór umocnił naszą miłość do Ojczyzny, poczucie tożsamości narodowej i wspólnoty.

RZESZOWSKI MIĘDZYINTERNACKI KONKURS „NASZA NIEPODLEGŁA”
W dniu 14 listopada 2018 roku w Internacie Zespołu Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie odbył się konkurs adresowany do mieszkańców Internatów z naszego miasta. Nasz internat wraz z panią Kierownik Martą Augustyn – Biedą reprezentowało dwie drużyny: Karol Kuźma i Katarzyna Majewska oraz Anna Frańczak i Kinga Szczęch.

Wycieczka do schronu przeciwatomowego „Marysieńka”
W dniu 14. listopada 2018 roku. grupa młodzieży z Internatu ZSG pod opieką pani Beaty Mazur miała okazję zwiedzać i oglądać wraz z przewodnikiem to tajemnicze miejsce. W domu z ogródkiem znajdującym się na powierzchni bunkra, można obecnie obejrzeć wystawę pt. „Zimna wojna”. Jest to krótka historia podzielonego świata, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, ukazująca genezę i przebieg „zimnej wojny”. Uczniowie Internatu oglądali używany wówczas sprzęt – m.in. dozymetry, mierniki promieniowania, filtry i maszynę szyfrującą. W podziemnym poziomie bunkra zobaczyli pomieszczenia i wyposażenie, dzięki którym schron mógł autonomicznie funkcjonować. Obiekt ten był samowystarczalny, mogło w nim przetrwać przez 21 dni 58 osób. Jego powierzchnia to 380 metrów kwadratowych, pod ziemią znalazło się szereg pomieszczeń m.in. hydrofornia z własnymi studniami głębinowymi, agregatorownia, wentylatorownia, sale mieszkalne, sala narad czy kuchnia. To prawdopodobnie jeden z czterech zachowanych do tej chwili tego typu obiektów w Polsce. Wycieczka zorganizowana została z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, była rzetelną lekcją historii, która na chwilę przeniosła nas w czasie i wywarła na nas niezapomniane wrażenia.

Wartościowe wieczory filmowe
Pani Ania Koryl organizuje dla wychowanków seanse filmowe, ukazujące najważniejsze wartości w życiu człowieka. Do tej pory odbyły się następujące projekcje: 
11.10.2018- „Światło między oceanami”
18.10.2018- „25 lat z Janem Pawłem II- historia pontyfikatu.”
24.10.2018- „Popiełuszko. Wolność jest w nas.”
30.10.2018- „Niebo istnieje. Naprawdę.”
08.11.2018- Projekcja widowiska „Wolność we krwi”
06.12.2018- „Najlepszy”, „Wszystko za życie”

13 listopada 2018 roku - „ Sól ziemi czarnej”
Film pokazuje losy siedmiu braci Basistów biorących udział w drugim powstaniu śląskim z 1920 roku, szczególnie skupiając się na postaci najmłodszego z nich, Gabriela. W ciekawy sposób zostaje ukazany Śląsk z czasów międzywojennych oraz mentalność i patriotyzm ludności wiejskiej. Była to bardzo ciekawa lekcja historii, na którą zabrały młodzież: pani Kierownik Marta Augustyn- Bieda i Anna Koryl.

Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Siemacha
W dniu 29 października roku na zaproszenie pani Kierownik Marty Augustyn – Biedy gościliśmy w naszym internacie wychowawców-liderów Stowarzyszenia Siemacha. Przedstawili oni ofertę nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych, które organizują dla młodzieży. 
Są to: 
• warsztaty: umiejętności społecznych, muzyczne, plastyczne, teatralne, taneczne, fotograficzne, filmowe.
• zajęcia edukacyjne: komputerowe i przygotowujące do egzaminów, pomoc w nauce.
• zajęcia sportowo-rekreacyjne: breakdance, gry zespołowe
• wyjazdy: weekendowe i wakacyjne, wyprawy górskie
Udział we wszystkich zajęciach jest nieodpłatny. Młodzież, która działa w Stowarzyszeniu zaprezentowała zdolności wokalno-instrumentalne. Nasi wychowankowie aktywnie włączyli się w spotkanie, wspólnie śpiewając i grając na instrumentach. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań, a część wyraziła chęć dołączenia do społeczności „Siemacha”.

Wieczór integracyjny
W dniu 25 października roku Samorząd zorganizował Wieczór Integracyjny dla wszystkich nowych mieszkańców, podczas którego zostali przyjęci do grona społeczności Internatu. Wychowankowie musieli sprawdzić się w różnych konkursach między innymi: ćwiczeniach dykcyjnych, tanecznych interpretacjach piosenek oraz różnych konkurencjach sprawnościowych. Po złożeniu uroczystej przysięgi i otrzymaniu kart pobytu wszyscy mieszkańcy bawili się na dyskotece.

Warsztaty biżuterii metodą sutaszu
Pani mgr Jowita Burz zorganizowała w dniach od 23 października 2018r. do 14 grudnia 2018r. bardzo ciekawe warsztaty dla mieszkańców naszego internatu. Sutasz to ostatnio bardzo modna technika tworzenia biżuterii, która z miejsca zawładnęła sercami fanów ręcznie robionych ozdób. Fantazyjne esy floresy ozdobione kolorowymi kamieniami wyglądają zjawiskowo i zawsze przykuwają wzrok. Sutasz to rodzaj haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Sutasz znalazł szerokie zastosowanie w modzie. Z pasków wykonywano wykańczania wykończenia brzegów ubrań, tworzenia ozdób na strojach ludowych i mundurach wojskowych - szamerunków, galonów, pagonów i lampasów. Zainteresowanie tą trudną metodą wykazała młodzież nie tylko z kierunków odzieżowych.

Warsztaty artystyczne – kotyliony
Z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniach 23 października do 06 listopada odbywały się w internacie zajęcia artystyczne, na których młodzież wykonywała kotyliony, czyli kokardy narodowe- koliste rozetki złożone z dwóch kolorowych wstążek. Warsztaty zorganizowały i przeprowadziły panie: Katarzyna Kowalska i Jowita Burz. Młodzież poznała historię i symbolikę powstania kokard narodowych oraz przy jakich ważnych wydarzeniach je noszono.

Wycieczka po Rzeszowie
W dniu 17 października 2018 roku panie Beata Mazur i Anna Koryl zabrały młodzież na wycieczkę po Rzeszowie. Wyjątkowo piękny dzień towarzyszył spacerowi klas pierwszych po mieście. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi punktami miasta, takimi jak: UW, Rynek, Biblioteka na ul. Sokoła, Bazylika Mniejsza, Kościół Farny, przy którym młodzież miała okazję zobaczyć wystawę unikatowych zdjęć Rzeszowa i rzeszowian z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości.

Quiz wiedzy o odzyskaniu niepodległości
W dniu 16 października roku młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczną biorąc udział w zorganizowanym przez panie: Danutę Sochę i Barbarę Kokot konkursie wiedzy o niepodległości. Młodzież stawiła się licznie. Pierwsze miejsce zajął Karol Kuźma, drugie Anna Frańczak, trzecie Kinga Szczęch i czwarte Katarzyna Majewska. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Będą oni reprezentować nasz internat w Międzyinternackim Konkursie Wiedzy. Trzymamy kciuki i gratulujemy !!!.

Dzień papieski
Z okazji tegorocznego Dnia Papieskiego pani Anna Koryl zachęciła młodzież do wykonania rysunków Papieża Polaka. Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie, wykonali i zaprezentowali piękne portrety Jana Pawła II, które następnie ozdobiły hol internatu. Tegoroczny XVIII Dzień Papieski odbył się pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” i miał na celu zwrócenie uwagi na rolę i zadanie ojca w dobie dzisiejszego kryzysu ojcostwa. W tym dniu młodzież obejrzała również film pt: ,,25 lat pontyfikatu z Janem Pawłem II”.

Dzień Edukacji Narodowej - 14 października roku
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wychowankowie złożyli wszystkim pracownikom najserdeczniejsze życzenia, wręczyli słodki upominek i kwiaty. Młodzież przygotowała także okolicznościową gazetkę . Nad całością czuwali opiekunowie RMI : panie Jowita Burz i Barbara Kokot.

Wartościowe wieczory filmowe
Pani Ania Koryl organizuje dla wychowanków seanse filmowe, ukazujące najważniejsze wartości w życiu człowieka. Do tej pory odbyły się następujące projekcje:
11.10.2018- „Światło między oceanami”
18.10.2018- „25 lat z Janem Pawłem II- historia pontyfikatu.”
24.10.2018- „Popiełuszko. Wolność jest w nas.”
30.10.2018- „Niebo istnieje. Naprawdę.”
08.11.2018- Projekcja widowiska „Wolność we krwi”
06.12.2018- „Najlepszy”, „Wszystko za życie”
Integracja nad Fontanną Multimedialną
W dniu 11 października 2018 roku młodzież z grupy II pod opieką pani Katarzyny Kowalskiej uczestniczyła w pokazie Rzeszowskiej Fontanny Multimedialnej. Pokaz podobał się młodzieży, bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas.

9 października 2018 roku – ,,Zaćma”
Wyjście zorganizowały panie Urszula Malinowska i pani Kierownik Marta Augustyn- Bieda.
Film opowiada o spotkaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia z Julią Brystygierową, jedną z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Film był ważną lekcją historii.

Wybory do Rady Mieszkańców Internatu
W dniu 8 października 2018 roku w naszym Internacie odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu Rady Mieszkańców Internatu. Komisja wyborcza składająca się z najstarszych uczniów oraz opiekunowie RMI Pani Jowita Burz i Barbara Kokot czuwali nad prawidłowym przebiegiem wyborów. O stanowisko przewodniczącego ubiegali się: 
Patrycja Naumowicz i Piotr Powroźnik z ZSG, Monika Paściak III LO oraz Wiktoria Sieteska z VI LO. Przewodniczącym Internatu został Piotr Powroźnik, zastępcami: Patrycja Naumowicz oraz Wiktoria Sieteska. Gratulujemy!!!

Udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych „ O laur Rzecha”
W dniu 3 października 2018 roku młodzież z grupy IV pod opieką Barbary Kokot uczestniczyła w Koncercie Galowym „O laur Rzecha” w Filharmonii Podkarpackiej. Koncert był podsumowaniem trwającego dwa dni konkursu na którym zaprezentowało się ponad dwadzieścia zespołów z różnych miast Polski oraz Ukrainy i Słowacji. Po ogłoszeniu wyników odbyły się pokazy taneczne , w tym wystąpiły dwa lokalne zespoły „T-8” i „Kornele”, działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Po koncercie młodzież była pełna podziwu dla talentu, zdolności tanecznych i aktorskich tancerzy. Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Niektórzy wychowankowie „złapali tanecznego bakcyla” i zapisali się do rzeszowskich zespołów.

Dzień Chłopaka
W dniu 1 października 2018 roku dziewczęta pod opieką Barbary Kokot przygotowały dla wszystkich chłopców audycję przez radiowęzeł, podczas której złożyły kolegom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane słodkie upominki- bukieciki z lizaków. Chłopcy byli miło zaskoczeni i zadowoleni z dowodów sympatii i pamięci.

WYJŚCIA INTEGRACYJNE NA KRĘGLE
W dniach 25 września oraz 15 października 2018 roku panie Anna Koryl, Jowita Burz i Beata Mazur zorganizowały wyjście młodzieży do rzeszowskiej kręgielni Galaktyka. Wychowankowie wrócili w doskonałych humorach, żałując, że spotkanie trwało tak krótko. Wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym takim wyjściu.

Wyjścia do kina w ramach współpracy z IPN

11 września 2018 – ,,Dzieci Ireny Sendlerowej”
Film opowiada historię życia polskiej społeczniczki, która podczas II wojny światowej uratowała przed Holokaustem ponad 2500 żydowskich dzieci. Wyjście zorganizowała pani Urszula Malinowska. Wspólnie z panią Kierownik Martą Augustyn – Biedą sprawowały opiekę nad młodzieżą. Wychowankom bardzo podobał się obejrzany film.

10 września 2018 - Wyjście do kina Helios
W dniu 10 września 2018 roku młodzież pod opieką pań Beaty Mazur i Anny Koryl obejrzała film pt: „Dywizjon 303. Prawdziwa historia.” 
Film jest oparty na faktach autentycznych, ukazuje heroiczną postawę polskich pilotów podczas II wojny światowej.

„Sąsiedzka integracja”
W dniu 28 maja 2018r. grupa wychowanków pod opieką Pani kierownik Marty Augustyn – Biedy, uczestniczyła w Europejskim Dniu Sąsiada, organizowanym przez Internat Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie. W programie spotkania znalazło się miedzy innymi: „coś dla ciała”, czyli smaczne ciasto i herbata, „coś dla ducha”, czyli śpiew, muzyka i taniec w wykonaniu wychowanków. Wszyscy uczniowie uczestniczyli także w zabawach integracyjnych, dzięki czemu nawiązali kontakty i wspaniale się bawili.

XIV Narodowy Dzień Życia „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”
Koncert pod hasłem „Młodzi- Młodym” odbył się 05.04.2018r w Wojewódzkim Domu Kultury i rozpoczął obchody XIV Narodowego Dnia Życia w Rzeszowie. Nasza szkoła wraz z Internatem włączyła się, jak co roku do obchodów, prezentując talenty uczniów. W Koncercie zaprezentowała się uczennica klasy III BT Alicja Wróbel, która zaśpiewała dwa utwory: „ Najtrudniejszy pierwszy krok” oraz „ Jesteś”. Koncert jest okazją do refleksji nad wielkością daru życia oraz odpowiedzialnością za wychowanie młodego pokolenia w szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innym. Odpowiedzialni: Marta Augustyn-Bieda, Katarzyna Kowalska.

Wyjście nad fontannę Multimedialną
24 maja uczniowie klas pierwszych mieszkający w Internacie uczestniczyli w wieczornym pokazie fontanny Multimedialnej przy al. Lubomirskich w Rzeszowie. Wyjście i wieczorny spacer ulicami miasta zorganizowała Pani Beata Mazur. Fontanna jest dużą atrakcją Rzeszowa.

Pożegnanie maturzystów
W dniu 19 kwietnia 2018 pożegnaliśmy maturzystów. Z tej okazji młodsi wychowankowie przygotowali pod okiem Pań: Beaty Mazur i Agnieszki Trzeciak –Mazur program słowno-muzyczny. Koledzy i koleżanki na zakończenie życzyli maturzystom szczęścia i powodzenia w dalszej drodze życiowej. W programie przedstawiono także „przepis na ucznia”, który wszystkich niesamowicie rozbawił. Po zakończonej części artystycznej maturzyści na pożegnanie poczęstowali wszystkich tortem i wspólnie wspominano najciekawsze momenty jakie spędzili w internacie.

Akcja ”Wymień się książką”
Panie: Barbara Kokot i Katarzyna Kowalska zorganizowały już po raz kolejny, akcję: „Wymień się książką”, która miała na celu zachęcenie młodzieży do czytania książek. Każdy wychowanek, który chciał wziąć udział w wymianie miał za zadanie przynieść do internatu książkę, którą już przeczytał, aby podzielić się jej treścią z koleżankami i kolegami. Bardzo wielu wychowanków zaangażowało się w akcję i przyniosło książki, które szybko zostały wypożyczone. W ten sposób bardzo wiele książek trafiło do wychowanków i rozpowszechniło czytelnictwo w internacie.

Internacki ”Mistrz ortografii”
Jak co roku w internacie wychowankowie zmierzyli się z zasadami polskiej pisowni i napisali dyktando, przygotowane przez panią Jowitę Burz. „Mistrzem ortografii” została Karolina Wielgos, zajmując I miejsce, natomiast Faustyna Konefał zajęła II miejsce a Izabela Szarek III miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wspaniałej wiedzy na temat zasad polskiej pisowni.

Wolontariat – konsultacje z matematyki
Pani Jowita Burz w ramach Sekcji Kulturalnej, zorganizowała dla wychowanków internatu bezpłatne konsultacje z matematyki, które prowadzą studenci. Nasi wychowankowie z wielkim zaangażowanie uczestniczą w konsultacjach, dzięki czemu na bieżąco przygotowują się do lekcji, zdobywają leprze stopnie z przedmiotów, w szczególności – matematyki.

Wielkanocne warsztaty plastyczne
W dniu 21 marca w internacie odbyły się warsztaty artystyczne. Wychowawczynie panie: Katarzyna Kowalska i Barbara Kokot pokazywały młodzieży robienie pisanek techniką decupage, która polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowana powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Warsztaty okazały się wspaniałym intergacyjnym spotkaniem podczas, którego dziewczęta wykonały piękne pisanki, które mogły podarować najbliższej osobie z okazji Świąt Wielkanocnych.

”Masło, szynka, koniczynka.... każdy o tym wie, żeby z rana najeść się” – wykład na temat zdrowego odżywiania.
W dniu 22 lutego 2018 roku o godz. 20-tej w świetlicy internatu odbyło się spotkanie z nauczycielem zawodu Panią Sabiną Walat na tematy związane z prawidłowym żywieniem młodego człowieka, podkreślając ogromną rolę śniadania. W trakcie wykładu Pani Sabina Walat odniosła się do wcześniej przygotowanych przez młodzież pytań na temat: Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa? Jakie produkty żywieniowe negatywnie wpływają na skórę? Pani Walat podała także 10 najważniejszych produktów jakie powinniśmy stosować w codziennej diecie. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi poradami na temat problemów żywieniowych, z którymi zmaga się młodzież. Panią Sabinę do internatu zaprosiła Pani Urszula Malinowska.


2017

Dekoracje świąteczne w bibliotece
W dniu 13 grudnia 2017 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyły się zajęcia plastyczne podczas, których wykonywano ozdoby świąteczne ze starych książek. W warsztatach uczestniczyła Gabriela Serafin wraz z panią Barbarą Kokot.

Wieczór wigilijny
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wychowawcy wspólnie z młodzieżą przygotowali wieczór wigilijny, który odbył się 19 grudnia 2017 r. Dekoracje świąteczne: choinkę i bombki metodą wstążkową wykonała wraz z młodzieżą Pani Katarzyna Kowalska. Gwiazdy betlejemskie z krepiny przygotowała razem z wychowankami Pani Barbara Kokot. Pani Beata Mazur i utalentowana młodzież wykonała artystyczne choinki, którymi udekorowano stoły podczas wieczoru wigilijnego. Uroczystość rozpoczęto kolędą i programem słowno- muzycznym: „Boże Narodzenie wierszem pisane” przygotowanym przez Panie: Beatę Mazur oraz Agnieszkę Trzeciak - Mazur. Na zakończenie wystąpił chór poprowadzony przez Panią Annę Koryl, który wykonał najpiękniejsze polskie kolędy.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 12.12.17r w ramach współpracy z IPN wychowawca mgr Urszula Malinowska oraz Kierownik Internatu Marta Augustyn-Bieda, zorganizowały bezpłatne wyjście dla 50-ciu wychowanków do kina „Zorza” na film w reżyserii Jarosława Marszewskiego pt: „Bikini Blue”. Akcja filmu rozgrywa się w Wielkiej Brytanii w roku 1953. Głównymi bohaterami są małżonkowie: polski żołnierz Eryk Szumski i Dora, młoda Angielka. Pewnego dnia w ich sielskie życie wkrada się choroba Eryka i zatajona przed żoną, przeszłość. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz odkryć prawdę o sobie samym. To kolejny film, który odsłania przed widzem trudne dylematy natury ludzkiej. Film bardzo podobał się młodzieży.

Rzeszowskie spotkania z podróżami
W dniu 13.12.17 r. Pani Jowita Burz zorganizowała wyjście na „Spotkanie z podróżami”, które miało miejsce w WDK w Rzeszowie. Młodzież wysłuchała relacji z wyprawy Macieja Stromczyńskiego i Grzegorza Ozimińskiego, dwójki wędrowców, którzy za cel wybierają sobie piesze szlaki długodystansowe. W 2016 przemierzyli liczący prawie 4300 kilometrów Pacific Crest Trail. Za wyczyn ten zostali nominowani do nagrody „Traveler” National Geographic.

Świąteczna wystawa
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Pani Anna Koryl przygotowała w Internacie wystawę przeróżnych świątecznych kartek. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością, gdyż zaprezentowane karki były naprawdę ciekawe, oryginalne i pomysłowe.

Mikołajki
W dniu 6 grudnia w godzinach wieczornych Internat odwiedził Mikołaj wraz z Elfem i Śnieżynkami. Rozdawał cukierki ale też i rózgi, Wszyscy mieszkańcy internatu świetnie się bawili. Dziękujemy Gabrielowi Data i Arturowi Fil za wspaniałe wcielenie się w role świątecznych postaci Mikołaja i Elfa oraz dziewczynkom. Mikołajki przygotowały Panie: A. Trzeciak-Mazur i Anna Koryl.

Szkolenie na temat „Cyberprzemoc w sieci”
W dniu 5 grudnia o godz. 16.00 w świetlicy Internatu odbyło się szkolenie przeprowadzone przez przedstawiciela Wojewódzkiej Komendy Policji w Rzeszowie z Wydziału do Spraw Walki z Cyberprzestępczością, które zorganizowała Pani Beata Mazur. Mieszkańcy Internatu licznie przybyli na spotkanie i z zainteresowanie słuchali wykładu oaz zadawali wiele pytań.

Zabawa Andrzejkowa
W dniu 30.11.17 w Internacie Panie: Barbara Kokot i Jowita Burz zorganizowały wspaniałą zabawę, na której nie zabrakło różnych wróżb. Miedzy innymi uczestnicy mogli dowiedzieć się jak będzie wyglądała ich przyszłość zawodowa oraz kim będzie ich przyszła żona oraz mąż. Po czym wszyscy bawili się przy gorących rytmach muzyki do 21.30

Wyjście do kina
W dniu 22.11.17 Pani Jowita Burz zorganizowała wyjście do kina „Helios” na film pt: „Najlepszy”. Głównym bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, swoją godną naśladowania postawą. To fascynująca, niezwykła historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Film jest pełnym nasuwających się wniosków na temat natury ludzkiej i walki człowieka ze swoimi nałogami oraz słabościami. Uczniom film bardzo się podobał.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 14.11.17r w ramach współpracy z IPN wychowawcy mgr Urszula Malinowska i mgr Beata Mazur zorganizowały bezpłatne wyjście dla wychowanków do kina „Zorza” na film pt: „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Projekcja filmu poprzedzona była krótkim komentarzem historyka IPN. Film z całą pewnością nie jest łatwy w odbiorze, ukazując rzeź Polaków dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów z oddziałów UPA. Niewątpliwie zmusza do refleksji nad historią oraz współczesnymi relacjami ukraińsko-polskimi.

Święto Niepodległości
W dniu 13.11.2017r utalentowana młodzież z Internatu, pod opieką pani Barbary Kokot przygotowała Wieczór Pieśni Patriotycznej, poświęcony pamięci o święcie odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach zniewolenia prze trzy państwa zaborcze. Koncert wzbudził zainteresowanie wychowanków, co świadczy o ogromnej dojrzałości i świadomości patriotycznej naszych podopiecznych. Ponadto w Internacie pani Barbara Kokot przygotowała gazetki oraz wystawy przypominające postać wielkiego naszego wodza Józefa Piłsudskiego oraz informacje o Święcie Niepodległości.

”Godnie żyć, godnie umierać” – Święto Zmarłych
01.11.17 , tak ważnym dniu, podczas, którego czcimy pamięć o zmarłych, młodzież obejrzała film pt.: „Przełęcz ocalonych”, przygotowany przez panią Annę Koryl. Film ukazywał historię Desmonda T. Dossa, sanitariusza, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, udowodnił jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostał z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Niewątpliwie film zmuszał do zadumy nad sensem życia i umierania. Wskazywał niejako, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Wyjście do teatru
W dniu 26.10.17 młodzież wraz z panią Barbarą Kokot wybrała się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na interaktywny spektakl pt: „Szalone nożyczki”. Akcja sztuki teatralnej rozpoczyna się w chwili zabójstwa sławnej pianistki, od której mistrz nożyczek i grzebienia wynajmuje salon. Podejrzanymi stają się wszyscy, którzy w tym czasie w nim się znajdują. Przedstawienie do końca trzyma w napięciu, gdyż na zakończenie spektaklu to również widzowie mają wpływ. Uczniowie byli zadowoleni z udziału w przedstawieniu, gdyż świetnie się bawili.

Otrzęsiny
W dniu 24.10.17 r. w Internacie RMI wraz z opiekunem Panią Beatą Mazur, wspólnie zorganizowali uroczyste Otrzęsiny dla wszystkich wychowanków z klas pierwszych. Uczniowie zostali odznaczeni żółtymi, wesołymi „emotkami” i mieli wykonać cztery zadania, specjalnie przygotowane przez starszych kolegów. Między innymi musieli napisać imię i nazwisko wychowawcy grupy bez użycia rąk oraz wykonać taniec brzucha w rytmie „lambady”. Chłopcy natomiast stanęli przed bardzo trudnym wyzwaniem, mianowicie z papieru toaletowego i taśmy klejącej mieli za zadanie wykonać najciekawszy strój dla dziewcząt oraz ciekawy makijaż. Po zabawach konkursowych pierwszoklasiści złożyli ślubowanie a później rozpoczęła się dyskoteka i trwała do 22.00 podczas, której wszyscy wspaniale się bawili.

Czwartkowe wieczory filmowe
Organizowane przez Panią Katarzynę Kowalską spotkania z filmem w każdy czwartek. Do tej pory młodzież obejrzała takie filmy jak:
w dniu 28.09.2017 – „Vaiana. Skarb oceanu”
w dniu 14.09.2017 – „Lion. Droga do domu”.
w dniu 12.10.2017 – „Nietykalni”
w dniu 19.10.2017 – „Jutro będziemy szczęśliwi” – zabawna i wzruszająca opowieść o miłości, która wszystko stawia na głowie i o szczęściu jaki los obdarzyć nas może w każdej chwili. 
w dniu 09.11.2017 – „Ukryte piękno” – skłaniający do refleksji dramat o sławie i chwilach piękna. Opowieść o śmierci, mijającym czasie i miłości jako o nieodłącznych elementach ludzkiej egzystencji.

Dzień Papieski
W dniu 18.10.17 r. w Internacie odbyło się spotkanie młodzieży z opiekunem koła „Odrodzenie” panią Anną Koryl, którego głównym tematem była postać św. Jana Pawła II. Wychowankowie obejrzeli film o życiu Ojca św. pt: „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Na zakończenie spotkania wychowawca wszystkim obecnym rozdał „ważne myśli Jana Pawła II”, zebrane z całego pontyfikatu oraz obrazki z wizerunkiem Papieża -Polaka. Ponadto pani Anna Koryl przygotowała gazetkę na temat Dnia Papieskiego dla całej społeczności internackiej.

Wyjście na film pt: „Dwie korony”
W dniu 17.10.17 młodzież, pod opieką pani Anny Koryl wybrali się do kina, aby obejrzeć film: „Dwie korony”, który przedstawia nieznane oraz głęboko analizuje te bardziej popularne wśród ludzi fakty z życia Maksymiliana Kolbego. Franciszkanina, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, a kilkadziesiąt lat po śmierci, w 1971 roku, został beatyfikowany. Film bardzo wszystkim się podobał, przede wszystkim zmuszał do refleksji nad człowiekiem i moralnością oraz postawą godną pochwały.

Wystawa w Galerii Miasta Rzeszowa
W dniu 16.10.2017r. pod opieką pani Jowity Burz młodzież wybrała się do Galerii Miasta Rzeszowa, aby podziwiać wystawę przygotowaną przez Annę Klinkosz oraz Andrzeja Zembika – fotografów, pod hasłem; „Dwa spojrzenia na morze”. Fotografie były ciekawe, ukazujące to samo, ale w zupełnie inny sposób. Młodzież była zachwycona.

Spotkanie z liderkami „Akademii przyszłości” i „Szlachetnej paczki”
W dniu 12.10.17r. w Internacie odbyło się spotkanie z liderkami Akademii przyszłości i Szlachetnej paczki Paniami: Pauliną Jasion i Honoratą Kołek. Są to dwa programy, w których wolontariusze pracują z dziećmi z trudnościami w szkole, pomagają im także nabrać pewności siebie. Wolontariusze czuwają nad tym, aby pomoc dotarła do osób potrzebujących i rodzin, które chcą zmienić coś w swoim życiu. Spotkanie, które zorganizowała pani Kierownik Internatu Marta Augustyn - Bieda cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków.

Wystawa z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Rada Mieszkańców Internatu przygotowała pod kierunkiem Pań: Beaty Mazur i Agnieszki Trzeciak - Mazur wystawę wraz z życzeniami oraz pięknymi cytatami i utworami lirycznymi Zbigniewa Herberta i Juliana Tuwima. Znalazły się także informacje jak obchodzony jest Dzień Nauczyciela na całym świecie.

Instytut Pamięci Narodowej
W dniu 10.10.17r w ramach współpracy z IPN wychowawcy mgr Urszula Malinowska i mgr Beata Mazur zorganizowały bezpłatne wyjście dla 50-ciu wychowanków do kina „Zorza” na film pt: „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka. Projekcja filmu poprzedzona była krótkim komentarzem historyka IPN. Film bardzo podobał się młodzieży, gdyż podejmował aktualne problemy: psychologiczno - socjologiczno- polityczne. Zakończenie filmu było niezwykle intrygujące i zastanawiające. Zmuszał do refleksji.

Wystawa: „Rzeszów dawniej, Rzeszów dziś”
Wystawa została przygotowana przez Panie: Jowitę Burz ora Barbarę Kokot w formie kartek pocztowych przedstawiających wizerunek Rzeszowa z XIX wieku oraz współcześnie.

Wybory do Rady Mieszkańców Internatu
W dniu 04.10.17r. w Internacie ZSG odbyły się wybory na przewodniczącego samorządu Rady Mieszkańców Internatu. Komisja wyborcza w składzie: Magdalena Niemiec, Katarzyna Kusy, Klaudia Nahacz oraz wychowawczyni Pani Beata Mazur – opiekun RMI, czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. O stanowisko przewodniczącego ubiegali się wychowankowie: Sobczak Patrycja z ZSG, Gabriel Data z ZSG Anna Konefał z III LO oraz Albert Lubera z ZSG. Mieszkańcy Internatu wybrali nowego przewodniczącego, którym został: Albert Lubera.

Wycieczka po Rzeszowie dla pierwszoklasistów
W dniu 25.09.17 r. Panie Jowita Burz i Barbara Kokot zorganizowały wycieczkę po Rzeszowie w celu zapoznania pierwszoklasistów z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi miasta Rzeszowa. W tym roku zapoczątkowano nową tradycję związaną z zakończeniem wycieczki i był to wspólny taniec. Wycieczkę uznano za udaną i bardzo ciekawą.

11 kwiecień 2017
„Dziewczyna z pociągu” – projekcja filmu. 
Thiller psychologiczny przedstawiający historię kobiety, która mimo woli staje się świadkiem tajemniczego zaginięcia swojej sąsiadki, które próbuje rozwikłać. Film trzyma w napięciu do ostatnich chwil, a w naszym internacie zyskał wielu zwolenników. Projekcja odbyła się dzięki mgr Katarzynie Kowalskiej.

10 kwiecień 2017
„Sługi Boże” – projekcja filmu.
Mgr Katarzyna Kowalska wyświetliła młodzieży polski film kryminalny, w brawurowej obsadzie – Bartłomiej Topa, Małgorzata Foremniak, Adam Woronowicz. Świetny film akcji obejrzany z przyjemnością.

4 kwiecień 2017
Spotkanie z pracownikiem Zakładu Karnego w Załężu.
Mgr Beata Mazur zorganizowała niezwykłe spotkanie, którego jeszcze w naszym Internacie nie było, a mianowicie spotkanie z kpt. Maciejem Słyszem, pracownikiem Zakładu Karnego w Załężu. Zaprezentował on młodzieży bardzo interesujący film o codziennym życiu więźniów, ich straconych marzeniach, żalu, bólu i refleksjach po latach życia spędzonych za kratami. Po projekcji miała miejsce dyskusja, mająca na celu zmusić młodzież do myślenia „na poważnie” o swojej przyszłości, odpowiedzialności za podejmowane decyzje i wybory.

Pożegnanie maturzystów
Każdego roku, w kwietniu, żegnamy naszych najstarszych mieszkańców. Spotkanie to jest zawsze dniem wyjątkowym, wywołującym w naszych uczniach i w wychowawcach wielkie emocje. Oficjalna część uroczystości przygotowały panie mgr Jowita Burz oraz mgr Katarzyna Kowalska wraz z Radą Mieszkańców Internatu. Po części oficjalnej był również czas na pamiątkowe zdjęcia, słodki poczęstunek i wspomnienia przeżytych w internacie chwil.

30 marzec 2017
Spotkanie z przedstawicielem Avon
Z inicjatywy mgr Barbary Kokot odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Avon. Spotkanie cieszyło się ogromna popularnością, zwłaszcza wśród dziewcząt, którym temat kosmetyków, makijażu, nowych trendów jest niezwykle bliski. Podczas spotkania miała miejsce prezentacja profesjonalnego makijażu.

29 marzec 2017
Turniej szachowy
Mgr Beata Mazur zorganizowała w świetlicy internatu turniej szachowy, który oceniany był przez profesjonalnego sędziego. W turnieju wzięło udział wielu śmiałków, w tym również kilka dziewcząt, które radziły sobie naprawdę wspaniale. W wyniku eliminacji, po długiej i pełnej skupienia grze, wyłonili się ostateczni zwycięzcy: Szymon Chowaniec – I miejsce, Jakub Bogusz – II miejsce oraz Przemysław Łoś – III miejsce.

28 marzec 2017
„Miasto aniołów” – wieczór filmowy.
Mgr Katarzyna Kowalska zaprosiła naszych uczniów na film o miłości anioła do ziemskiej kobiety. Film piękny, pełen nostalgii, jak to bywa w filmach o niespełnionej miłości. Wart obejrzenia nie tylko ze względu na fabułę, ale również ze względu na rolę Meg Ryan oraz Nicolasa Cage’a.

27 marzec 2017
„Internacki Mistrz Ortografii” – konkurs
Zgodnie z naszą tradycją, jak co roku wiosną odbył się konkurs na Internackiego Mistrza Ortografii. Udział wzięło wielu odważnych, którzy zmierzyli się z zagmatwaną i podchwytliwą ortografią i gramatyką języka polskiego. W walce o III miejsce dwie uczestniczki konkursu musiały stanąć do dogrywki ponieważ uzyskały taka sama liczbę punktów. Poziom dyktanda był wysoki, a różnice w uzyskanych punktach minimalne. Ostatecznie naszym internackim mistrzem została Agnieszka Wawrzak zdobywając I miejsce. Miejsce II zdobyła Patrycja Maćkowiak, a miejsce III – Klaudia Nahacz. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowała mgr Jowita Burz.

23 marzec 2017
Narodowy Dzień Życia
23 marca 2017 r. odbyło się uczczenie Narodowego Dnia Życia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak każdego roku – od 13 już lat – na scenie wystąpiły dzieci, m.in. z Zespołu Artystycznego „Uśmiech”, „Bandoska”, z Przedszkola Publicznego nr 12 oraz młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, MDK, WDK, DPS dla Dzieci i Młodzieży w Tarnobrzegu, którzy uświetnili ten dzień swoimi talentami i zarażali zgromadzonych radością życia oraz dziękczynieniem za jego dar i piękno. Tegoroczny koncert odbył się pod hasłem: „Idźcie i głoście”, a prowadzili go: Klaudia Chmiel oraz Artur Fil – uczniowie naszej szkoły. Na koncert przybyło wielu znaczących gości. Organizatorami koncertu byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, WDK, Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Rzeszowskiej. Zespół Szkół Gospodarczych oraz Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, pod kierunkiem mgr Marty Augustyn-Biedy oraz mgr Anny Koryl, reprezentowały pięknie w wierszu i piosence Magdalena Niemiec oraz Weronika Kulpa.

16 marzec 2017
Wyjście do biblioteki
Mgr Katarzyna Kowalska zabrała młodzież na spotkanie z prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury – Józefem Kawałkiem, połączone z promocją Almanachu „Przestrzenie wyobraźni”. Podczas spotkania Józef Kawałek mówił o swoim życiu i pracy kulturalnej. Uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzeć prace Wioletty Cieleckiej i Emilii Wołoszyn z sekcji plastycznej.

15 marzec 2017
„Chata” – wyjście do kina.
Z inicjatywy mgr Anny Koryl, młodzież poszła do kina na film niezwykle piękny, mądry i wzruszający. Film bardzo podobał się młodzieży, o czym świadczyły komentarze po projekcji pełne wzruszenia i radości.

14 marzec 2017
„Wyklęty” – wyjście do kina.
Wyjście do kina pod opieka mgr Anny Koryl a z inicjatywy samej młodzieży. Film przedstawiający prawdziwą historię żołnierza wyklętego był długo oczekiwanym filmem przez odbiorców w całym kraju.

„Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy” – wyjście do kina.
Mgr Urszula Malinowska zaprosiła młodzież internatu na kolejny film ukazujący absurdy i paradoksy systemu komunistycznego, będący nie tylko kpiną i parodią rzeczywistości ówczesnego PRL-u, ale ciągle aktualną refleksją na temat pracy i manipulacji współczesnego człowieka.

13-17 marzec 2017
Zajęcia profilaktyczne
W ramach tygodnia zdrowej szkoły zostały zrealizowane zajęcia związane z profilaktyką walki ze stresem. Zajęcia przeprowadziła pani psycholog z centrum leczenia uzależnień – pani Katarzyna Mendoń. Inicjatorką zajęć była pani kierownik internatu mgr Marta Augustyn-Bieda. Temat stresu jest niezwykle aktualny w dzisiejszym świecie. Oprócz pogadanki miały miejsce wspólne rozmowy, a porady, których udzielała prowadząca wydawały się proste, wykonalne i oczywiste, co dawało młodzieży poczucie lepszej kontroli nad swoimi problemami.

7 marzec 2017
„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” – projekcja filmu.
Film jest czarną komedią przygodową z 2013 roku. Odniósł ogromny międzynarodowy sukces i był wyświetlany na ekranach w ponad 40 krajach. Projekcja z inicjatywy mgr Katarzyny Kowalskiej.

6 marzec 2017
„Wkręceni” – projekcja filmu.
Dzięki inicjatywie mgr Katarzyny Kowalskiej młodzież miała możliwość obejrzeć świetną komedię polskiej produkcji, z plejadą znanych i lubianych aktorów.

2 marzec 2017
Narodowe czytanie – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Młodzież naszego Internatu zachęcona przez mgr Barbarę Kokot włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Czytania Polskiej Literatury. W drodze „wyboru” znanej, ważnej lektury prezydent Polski zaproponował „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Nasze mieszkanki z pokoi 117 i 118 chętnie czytały wspólnie to wielkie dzieło!

Wyjście do biblioteki
Mgr Katarzyna Kowalska zaprosiła młodzież na wystawę „Muzeum Polskie w Rapperswilu”, która miała miejsce w Wypożyczalni Muzycznej w Rzeszowie. Młodzież obejrzała fotografie przedstawiające Muzeum Polskie, które mieściło się w Zamku w Szwajcarii z końca XII w. Muzeum założono w 1870 r. z inicjatywy Agatona Gillera oraz hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.

„Skazani na Shawshank” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Film będący adaptacją opowiadania Stephena Kinga, ukazujący historię mężczyzny niesłusznie skazanego na dożywotnie więzienie. Film ukazywał wspaniały obraz męskiej przyjaźni, siły ludzkiego ducha i nadziei, która pozwalała przetrwać najgorsze chwile. Film otrzymał 7 nominacji do Oskara i szereg entuzjastycznych recenzji. Film obejrzano dzięki mgr Barbarze Kokot.

27 luty 2017
Karnawał – zabawa ostatkowa.
Mgr Katarzyna Kowalska, wraz z Radą Mieszkańców Internatu, zorganizowała zgodnie z tradycją dyskotekę ostatkową. Młodzież chętnie i licznie przybyła na ostatkowe szaleństwo, gdzie w rytmach muzyki z „tamtych” oraz obecnych lat. Mieszkańcy bawili się ostatniej możliwej minuty, czyli dokładnie do 22:00 

23 luty 2017
„Cuda z nieba” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Z inicjatywy mgr Anny Koryl, odbyła się projekcja filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w jednej z amerykańskich rodzin. Film opowiada o 10-letniej dziewczynce, która zapada na tajemnicza chorobę, trudną do wyleczenia. Jej stan drastycznie się pogarsza a rodzina toczy dramatyczny bój o jej życie. „Nieszczęśliwy” upadek z drzewa sprawia, że dziewczynka całkowicie odzyskuje zdrowie, czego nie są w stanie wytłumaczyć lekarze. Film wywołał wielkie wzruszenie, pomógł otworzyć oczy i zobaczyć rzeczy, które trudno dostrzec.

16 luty 2017
„Wiek Adelaine” – Czwartkowy Wieczór Filmowy
Mgr Barbara Kokot wyświetliła film, będący wielką, romantyczną epopeją o przyjaźni, miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca w czasie. Dla uczucia miłości główna bohaterka gotowa jest wyrzec się nieśmiertelności. Film niezwykle ciekawy i pomimo że nieco fantastyczny, świetnie się go ogląda.

15 luty 2017
„Hiszpanka” – wyjście do kina.
Dzięki inicjatywie mgr Urszuli Malinowskiej, nasi mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia filmu będącego polskim dramatem z plejadą znakomitych aktorów. Film zrealizowany z wielkim rozmachem, łączący w sobie różne gatunki, jak thiller czy romans. Poza tym zyskał miano „fantazyjnego, klimatycznego i wizjonerskiego”.

13 luty 2017
„Carte Blanche” – projekcja filmu
Z inicjatywy pani mgr Katarzyny Kowalskiej odbyła się kolejna projekcja filmu w świetlicy internatu. Film zainspirowany prawdziwą historią lubelskiego nauczyciela, który na skutek tajemniczej choroby stopniowo tracił wzrok. Jednak z obawy przed utrata pracy ukrywa swój dramat. Nie mówi prawdy również bliskiej sobie kobiecie obawiając się utraty jej. Historia głównego bohatera jest niezwykle trudna, ale i piękna. Ukazuje prawdziwy dramat młodego człowieka – strach, bezsilność, zmaganie ze sobą i światem... które paradoksalnie dają siłę.

9 luty 2017
„Zanim się pojawiłeś” – projekcja filmu.
W związku ze świętem zakochanych mgr Katarzyna Kowalska wyświetliła film, będący klasycznym melodramatem. Film godny polecenia, zrealizowany z ogromną pasją, a historia bawi i wzrusza, przekonując do siebie prawdziwymi emocjami. Z kolei pani mgr Barbara Kokot postanowiła uczcić organizując konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Do konkursu zgłosiło się kilka dziewcząt, które wykonały oryginalne kartki z okazji dnia zakochanych. I miejsce zajęła Izabela Szarek, która otrzymała w nagrodę bilet do kina na wybrany przez siebie seans. Natomiast pani mgr Jowita Burz przygotowała z tej okazji piękną prezentację w gablocie pt.: „Czerwień kolorem miłości”.

2 luty 2017
Czwartkowy Wieczór Filmowy – „Ugotowany”.
Film został wybrany przez uczniów droga losowania zaproponowaną przez panią mgr Barbarę Kokot. Jest to zabawna opowieść o charyzmatycznym szefie kuchni, który w bardzo młodym wieku zyskuje rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Nie udźwignąwszy jednak ciężaru sławy popada w uzależnienie. Po latach, wolny od wcześniejszych problemów, próbuje ponownie swoich sił w gastronomii, tym razem w sercu Londynu. Przy pomocy kilku kucharzy ekscentryków pragnie za wszelką cenę wspiąć się na szczyt. Film ciekawy, pełen emocji, ukazujący ludzkie relacje, słabości i walkę z nimi.

12 styczeń 2017
Wieczór filmowy – „Wielki Mike”
Mgr Anna Koryl zachęciła młodzież do obejrzenia filmu opowiadającego o losach czarnoskórego chłopca adoptowanego przez białą, dobrze sytuowaną rodzinę. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt że chopiec ten był bardzo zaniedbany pod względem intelektualnym. Nowa rodzina dała mu dom i bezwarunkową miłość, która zrekompensowała wszystkie braki i spełniła wiele marzeń głównego bohatera. Film rozbudza wiarę w dobro drugiego człowieka i pokazuje, że prawdziwa, czysta i bezinteresowna miłość może zdziałać prawdziwe cuda.

10 styczeń 2017
Wyjście do kina – „Syn Szawła”
Dzięki mgr Urszuli Malinowskiej i IPN mieszkańcy Internatu obejrzeli opowieść o węgierskim Żydzie pracującym w obozie koncentracyjnym. Dzięki temu ma pewne względy u oprawców, ale jednocześnie doświadcza mentalnego piekła. Staje się pozbawiona emocji maszyną, co jest jedynym sposobem na przetrwanie. Film dostarcza ogromnych emocji i warto go zobaczyć.


2016

20 grudzień 2016
Wieczór Wigilijny
Tegoroczne przygotowanie do wieczoru wigilijnego odbyło się pod kierunkiem mgr Katarzyny Kowalskiej oraz mgr Barbary Kokot. Tradycyjnie zostały przygotowane stoły i świąteczne dekoracje, a występ młodzieży w postaci śpiewu kolęd czy prezentacji poezji i prozy pięknie przybliżyły atmosferę i głębię świąt. Po części oficjalnej odbyło się wspólne kolędowanie, w które włączyli się radośnie wszyscy obecni.

15 grudzień 2016
Projekcja filmu „Chemia”
Mgr Barbara Kokot oraz mgr Katarzyna Kowalska wyświetliły film oparty na życiu Magdaleny Prokopowicz – założycielki fundacji Rak’n’roll, która zmarła na raka w wieku 35 lat. Film nie jest całkowita jej biografią, ale miłosną historią dwojga ludzi. I choć znany jest dramatyczny finał tej historii to jednak film ogląda się z nadzieją i oczekiwaniem, że losy bohaterów potoczą się inaczej. Film ukazujący ludzkie zmagania, niezwykle trudne wybory daje do myślenia, uczy pokory i sprawia że cenimy życie.

12 grudzień 2016
Wyjście do kina Zorza – „Prymas. Trzy lata z tysiąclecia”
Nasi uczniowie wraz z mgr Urszula Malinowską obejrzeli film ukazujący historię uprowadzenia i więzienia przez władze PRL prymasa Stefana Wyszyńskiego. Podsłuchiwany, szpiegowany i manipulowany prymas wykazuje się jednak ogromnym hartem ducha, wiarą i miłością do Boga i ojczyzny.

5 grudzień 2016
Witaj Święty Mikołaju!
Na spotkanie z Mikołajem w tym roku zaprosiła naszą młodzież mgr Barbara Kokot. Spotkać go można było w każdym pokoju, gdzie św. Mikołaj–Gabryś wraz z pomocnicami - Wiktorią i Karoliną obdarowali wszystkich grzecznych słodkim upominkiem. Nie obyło się bez żartów i pamiątkowych zdjęć, które utrwaliły ten radosny wieczór.

1 grudzień 2016
Projekcja filmu „Niezłomny”
Od 1 grudnia pojawiła się dla naszych mieszkańców alternatywa na spędzanie wolnego czasu, tzw. „Filmowe czwartki”. Inicjatorkami projektu są panie: mgr Barbara Kokot, mgr Anna Koryl oraz mgr Katarzyna Kowalska. W pierwszy czwartek grudnia odbyła się projekcja filmu „Niezłomny” opartego na prawdziwych wydarzeniach. Film traktował o wartościach tak ważnych w życiu młodego człowieka, jak: przyjaźń, odwaga, lojalność, uczciwość oraz wiara.

30 listopad 2016
„Uwaga nadwaga”
W ramach ogólnopolskiej akcji „Uwaga nadwaga”, mgr Jowita Burz zaprosiła do internatu specjalistę dietetyka, który opowiedział uczniom o zasadach zdrowego żywienia i zdrowego odchudzania. Na spotkanie przybyło bardzo wielu wychowanków, którzy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. Osoby chętne miały możliwość rozmowy indywidualnej ze specjalistą, mogły dokonać pomiarów metabolicznych, otrzymały materiały edukacyjne pomocne w planowaniu zmian nawyków żywieniowych.

Mikołajki w Hospicjum dla dzieci
W tym roku zbiórkę prezentów dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci zorganizowały panie mgr Anna Koryl oraz mgr Barbara Kokot. Zachęcały one mieszkańców internatu, by w miarę swoich możliwości włączyli się do akcji przynosząc słodycze czy kosmetyki. Młodzież była żywo zainteresowana mikołajkową akcją.

24 listopada 2016
Ostatki w Internacie
Dzięki mgr Katarzynie Kowalskiej oraz mgr Barbarze Kokot nasi mieszkańcy mogli doświadczyć uroczego wieczoru wróżb i przepowiedni. Młodzież chętnie brała udział w zabawie, a pokusa poznania swojej przyszłości była niezwykle silna. Młodzież zadbała o odpowiedni wystrój sali oraz kreacje i makijaże godne zawodowców! Po wróżbach i przepowiedniach nie mogło zabraknąć ostatkowej dyskoteki w rytmach najbardziej znanych przebojów.

16 listopad 2016
Spotkanie z Michałem Bożkiem
Po raz kolejny gościł w naszym Internacie Michał Bożek, który opowiadał naszej młodzieży o swoim życiu, rodzinie, młodości, początkach uzależnienia i jego strasznych konsekwencjach. Młodzież słuchała z przejęciem, miała również możliwość dyskutowania i zadawania pytań naszemu gościowi. W świecie, gdzie problem narkotyków jest coraz bardziej powszechny, świadectwo człowieka, który przeżył piekło nałogu jest najlepszym działaniem z zakresu profilaktyki. Spotkanie zorganizowała mgr Anna Koryl.

14 listopad 2016
Wieczór filmowy - „Siedem dusz”.
Dzięki inicjatywie pani mgr Anny Koryl, w świetlicy internatu, odbyła się projekcja filmu „Siedem dusz”. Którego tematyka i tytuł dobrze komponowały się z listopadowym wspomnieniem tych, którzy odeszli. Film niezwykle piękny i wzruszający również dla męskiej części widowni.

11 listopad 2016
Rocznica Odzyskania Niepodległości
W dniu 9 listopad z inicjatywy mgr Barbary Kokot, mieszkańcy naszego Internatu wzięli udział w uroczystościach związanych ze zbliżającą się Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obejrzeli oni film „Miasto 44”, posłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych wychowanków – Magdy Niemiec i Dominika Przybylaka, oraz miej okazje zagrać w grę edukacyjną „Znaj Znak”, która była ciekawą lekcją historii.

25 październik 2016
Otrzęsiny czyli: Witaj Internacie!
Tegoroczne otrzęsiny przygotowała mgr Katarzyna Kowalska wraz z Radą Mieszkańców Internatu, która wśród zadań testowych zaproponowała m.in. ubijanie białka, kalambury czy karaoke. Najodważniejsi podjęli wyzwanie i dzielnie reprezentowali swoje grupy. Po części oficjalnej nastąpiła wspólna zabawa dyskotekowa. Ulubionym tańcem tego wieczoru była „belgijka” zachęcająca do zabawy niemal wszystkich obecnych na sali wychowanków.

12 październik 2016
„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – Dzień Papieski.
Wieczór wspomnień o papieżu Polaku zorganizowała mgr Anna Koryl. Tradycyjnie pojawiły się gazetki o Janie Pawle II przypominające wszystkim kim był i co ważnego po sobie pozostawił ten wielki Polak. Ważnym punktem wieczoru była prezentacja filmu o pontyfikacie Jana Pawła II.

11 październik 2016
„Miłość i wolność” – wyjście do kina.
W dniu dzisiejszym pod opieka wychowawcy mgr Urszuli Malinowskiej byliśmy w kinie ZORZA na filmie "Miłość i wolność".

6 październik 2016
Pora na dobranoc... kę
Pod opieka mgr Barbary Kokot udaliśmy się do Muzeum Dobranocek na pokaz filmów animowanych.... choć niekoniecznie dla najmłodszych widzów. Prezentowane filmy były oryginalne i zaskakujące, a młodzi nieznani twórcy mieli możliwość prezentacji swej wizji świata. W planie spotkania było również zwiedzanie muzeum oraz wystawa unikatowej kolekcji bajkowych postaci.

Wyjście do biblioteki
W dniu 6 października pod opieką mgr Katarzyny Kowalskiej udaliśmy się Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na wernisaż twórczości Marka Wiatra - śpiewaka i malarza, oraz jego syna Tomasza Wiatra - lekarza urologa i pasjonata rysunku. W programie był między innymi koncert pieśni włoskich w wykonaniu Marka Wiatra oraz recital akordeonowy Antoniego Tełewiaka.

5 październik 2016 
Wycieczka do Rzeszowskiej Trasy Podziemnej
W dniu 5 października pod opieka wychowawcy mgr Barbary Kokot i mgr Anny Koryl udaliśmy się na wycieczkę do rzeszowskich podziemi. Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Wiedzie pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie - najwęższe miejsce na trasie (70 cm). W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa.

29 wrzesień 2016
Konkurs ortograficzny w Jarosławiu
Nasz Internat po raz kolejny otrzymał zaproszenie na konkurs ortograficzny do Jarosławia. Cztery odważne osoby podjęły wyzwanie – Klaudia Nahacz, Natalia Joniec, Katarzyna Karnas i Karolina Wielgos - pod opieką mgr Jowity Burz wzięły udział w tym prestiżowym konkursie. Tekst dyktanda był w tym roku wyjątkowo trudny. Choć nie udało się zdobyć honorowego miejsca, nasze dziewczęta walczyły bardzo dzielnie.

27 wrzesień 2016
Wyjście do kina na film "Smoleńsk"
W dniu dzisiejszym wybraliśmy się do kina na film "Smoleńsk". Towarzyszyła nam pani mgr Anna Koryl.

14 wrzesień 2016
Wycieczka po Rzeszowie
W dniu 14.09.2016 r. pod opieką mgr Jowity Burz wybraliśmy się na spacer ulicami Rzeszowa. Wycieczka klas pierwszych ma za zadanie poznanie przez nowych uczniów najważniejszych punktów naszego miasta. Trasa obejmowała ulice, po których można obejść szybko i praktycznie znaczące miejsca, sklepy, urzędy, kościoły czy biblioteki. Wycieczka była udana, ciekawa i bardzo przydatna. I co równie ważne - udała się pogoda, dzięki czemu spacer był prawdziwą przyjemnością.

13 wrzesień 2016
Wyjście do kina na film: "Powstanie Warszawskie"
Dziś pod opieka wychowawcy mgr Urszuli Malinowskiej byliśmy w kinie na filmie "Powstanie Warszawskie".

technik hotelarstwa - technik organizacji turystyki - technik przemysłu mody - technik żywienia i usług gastronomicznych - technik usług kelnerskich - technik stylista
kelner - kucharz  - cukiernik - krawiec

Menu